таг: перо антиќ

Едно министерство, две легенди, четири тркала
Перо Антиќ е новиот претседател на кошаркарската федерација на Македонија

На достоинствен начин, како и што доликува, без сцените од изминатите избори за прв човек на МКФ, денес најпрославениот македонски кошаркар Перо Антиќ беше избран за претседател. Повеќе

Како Перо место во Барселона заиграл во НБА

По скандалот за ФИРОМ во Евролигата решил на даљинското да стисне муте и да не дава повеќе интервју, па затоа сега после неколку години можеме да го чуеме отворено на повеќе теми. Од тоа како во одбрана на колега фатил двајца американски џандари за рамо, па до откривањето на две врвни имиња кои ќе едуцираат тренери во Македонија ако стане прв човек на МКФ. Повеќе

Кога ќе пораснам сакам да бидам како Перо

Перо наш има еден искусен лажњак кој им го продаде во НБА додека играше за Атланта Хокс. Американците му го памтат и четири години подоцна го споредија со овој на Џоел Ембид од Филаделфија. Стварно се исти. Повеќе

Со кој светски кошаркар Перо Антиќ би ја заменил кариерата?

Легендарниот македонски кошаркар во заминување добива брзо поставени забавни прашања во 90 секунди. Не можеше да избере една песна на која крши чаша во кафана, арно ама за прашањето од насловот не се двоумеше :). Повеќе

Голема НБА ѕвезда ќе гостува во Скопје во чест на Перо Антиќ

Со оглед на тоа што на паркетот се рова од 1999-та, беше само прашање на време кога и официјално ќе и соопшти на јавноста. Трикратниот европски првак Перо Антиќ годинава се повлекува од играње кошарка и тоа со спектакуларен проштален натпревар. Повеќе

Овации за Перо пред дербито Фенер - Реал

Истанбул не го заборава Перо Антиќ кој замина во Турција за да го гледа мечот од Евролигата меѓу неговиот поранешен клуб и Реал Мадрид. Настапуваше за Фенер од 2015-та до 2017-та и со нив стигна до третата европска титула во кариерата. Ептен го испоштуваа. Повеќе

Фото на денот

За да не ги помешате ради истиот имиџ: лево на сликата е Перо Антиќ, десно неговиот клупски колега Филип Човиќ. Сеирџиите со повеќе слободно време во животот искористија заедничка фотка од нив двајца за да објаснат кој е уствари тој до Перо. Повеќе

Перо прати двајца играчи по бурек

Црвена Звезда го уништи шампионот на Шпанија, Валенсија со 106:90 и со тоа стигна до клупски рекорд на поени во Евролигата. Перо Антиќ учествуваше само со три поени на мечот кои вредат за шест. Им направи јак лажњак на Шпанците и ја запали арената во Белград. Повеќе