Живи радости, Сан Марино даде гол после две години

Само што пишувавме за срцките кои 19 години не победиле никој во фудбал, ете ги, се јавија и тоа со израмнување над Данска, кое за жал не го задржаа.

Најслабата фудбалска земја во светот конечно постигна гол и тоа против поранешниот европски првак Данска.

Сан Марино го слави Алесандро Голинучи кој по 46 репрезентативни настапи го даде деби голот. Замислете ова е прв гол за Сан Марино на официјален натпревар по пауза од две години.

Претходно се радувале против Полска, на 5 септември 2021. Додуше и не се радувале баш, бидејќи мечот завршил 1:7.

За радоста да биде поголема, Голинучи го израмни резултатот во 61-ва минута и Сан Марино беше на 20 минути до сензациско реми. Им го расипа Полсен во 70-та минута кој погоди за конечни 1:2.

За Сан Марино ова е осми пораз на осум меча, кој сега има гол разлика 1:26 во групата Х.

Матурант во Сан Марино нема видено победа на својата фудбалска земја откако е роден

18 октомври 2023 - 09:21