Роналдо го замолче „Олд Трафорд“, Реал е четвртфиналист

Големата фудбалска претстава во „Театарот на соништата" му припадна на Кралскиот тим кој со 2:1 го елиминираше Манчестер Јунајтед. На вториот дуел Борусија Дортмунд рутинирано си ја заврши работата против Шахтар со убедливи 3:0.

Првото полувреме му припадна на составот на Алекс Фегусон кој беше поконкретен и поопасен. Немања Видиќ во 20 минута ја погоди стативата, а по одбиената топка налета Велбек кој биеше право во Диего Лопез.

Втората шанса за гол Манчестер ја имаше во 33 минута, кога Ван Перси биеше од косо, а на одбиената топка на голманот на Реал повторно биеше Велбек кој не успеа да го отвори резултатот.

Второто полувреме го отвори Серхио Рамос со автогол по само 3 минути игра, но за Реал на сцена стапија Модриќ и Роналдо кои за само три минути направија пресврт за четвртфинале. Хрватскиот репрезентативец биеше неодбранливо во 66 минута од околу 20 метри, а потоа Игуаин го пронајде Роналдо кој ја замолчи публиката.

На средбата во Дортмунд, екипата на Борусија по првите 2:2 во Украина ја оправдаа фаворитската улога и со 3:0 го елиминираа тимот на Шахтар. Германците преку Аугусто и Годзе имаа предност од 2:0 уште по првиот дел. Победата ја потврди Блашиковски во 59 минута.