Рома и Јувентус убедливи на гости

Во дербито на второто коло на италијанската Серија А, Рома славеше на гостувањето кај Интер, а победа на гостински терен забележа и Јувентус кој триумфираше со високи 1:4 во Удине.

Рома предводена од Зденек Земан ја забележа првата победа во второто коло од италијанската Серија А и тоа на гостувањето кај Интер.

Гостите го надиграа Интер и поведоа во 15-та минута со голот на Флоренци, а домаќините пред паузата израмнија со среќниот погодок на Касано.

Водството со уште еден прекрасен погодок го врати Пабло Освалдо по асистенција на Тоти, а победата ја завери Марињо на седум минути пред крајот на натпреварот.

Јувентус го искористи престрогото исклучување на голманот на Удинезе уште во 12-та минута славеше убедливо на гостувањето во Удине.

На полувремето Јувентус веќе водеше со 0:2 со головите на Видал од Пенал и Вучиниќ, а во вториот дел два гола постигна Џовинко. Почесниот погодок за Удинезе го постигна Лазари.

Важни победи во второто коло забележаа и Лацио и Наполи. Лацио го совлада Палермо со 3:0, а Наполи славеше против Фиорентина со 2:1.