Не ви е срам од Бодо да губите 6:1? Ајде сите под трибина во строј

Од кого изгуби Рома 6:1, од Бодо Илгнер? Не не, Бодо Глимт се вика тимот, од Норвешка се. Бодо Илгнер беше голман, германска легенда која бранеше и за Реал.

Во чаршав натпреварите во четврток, ако скролавте на Лајвскор или Резултати, ќе забележите една очекувана седмица Спарта Прага - Лион 3:4 и една како да ви кажеме: Бодо Глимт - Рома 6:1.

Кои се па сега овие Бодо и како е можно Рома и Жозе Мурињо да примат 6 парчиња од нив?

Се работи за актуелниот шампион на Норвешка кој минатата сезона всушност ја славеше првата шампионска титула. Ама на големо славеше и синоќа.

Жозе Мурињо реши ова гостување да го игра со втор тим, ама долго ќе го памети, бидејќи стигна до неверојатен анти рекорд во својата тренерска кариера кој вели вака:

1.008 меча има како тренер и за прв пат негов тим прима 6 гола и тоа од Бодо Глимт.

Се работи за далеку пониско рангиран противник и натпревар од Конференциска лига, кој очигледно Мурињо го потцени и се изрезили.

А за понижувањето да биде уште поголемо, се погрижи статистиката. Погледнете ја листата на екипи кои примиле 6 гола на гостување во Норвешка.

Инаку на полувреме Рома губеше 2:1, а Жозе направи три измени наеднаш и во игра ги стави Кристанте, Шомуродов и Михтаријан. Потоа во 60-та на 3:1 ги внесе и Пелегрини и Абрахам. Но по сите пет извршени измени прими уште 3 комада и тоа за 9 минути.

Навивачите и збеснаа и смрзнаа на ладното гостување во Норвешка, а потоа имаа конфронтација со играчите, па дури и го одбија дресот на капитенот Пелегрини.