таг: рома

Вие да не се договарате или?

Па не би рекле, бидејќи големи ривали се, очи ќе си извадат, така што сè е ова една екстремно ретка коинциденција, особено меѓу два клуба од ист град во Серија А. Повеќе

Кој што купи од Италијаните и колку потроши?

На 2 септември заврши летниот преоден рок кој остави силен белег во Серија А. На чизмата слетаа јаки фаци кои се очекува да го подигнат квалитетот на италијанскиот фудбал, како и да го зголемат интересот. Повеќе

Ај среди се во црква си, не е ова стадион

Навивач на Рома оди на венчавка во црква и почнува да ја цитира химната на Рома. Свештеникот му доаѓа на пола, у стил дај не претерувај. Ете до толку се забегани Италијанците по фудбал. Повеќе

Емотивното збогум кое Де Роси го пренесе на хартија

Среќата која ја имал Даниеле Де Роси да го носи дресот на клубот од своето детство е толку голема, што вели дека никогаш до крај нема да може да се заблагодари. Посакувал само еднаш, но го облекол 616 пати. Ваква посебна поврзаност со клубот и навивачите скоро и да нема повеќе во модерниот фудбал. Повеќе

Кој бил најмногу втор во Серија А?

Наполи во ерата на Де Лаурентис создаде силен состав кој му парира на Јуве, ама никако не успеа да му го грабне врвот. Но никој како Рома во однос на ова прашање. 12 пати заглавиле на втора позиција во 4 децении. Повеќе

Рома на Твитер за тим на денот го прогласи Осогово

Да не го измислеа Твитерот, во Рома никогаш нема да знаат за Кочани и нивниот македонски третолигаш кој им држи лекции и на прволигашите како се користи оваа социјална мрежа. Повеќе

Што спортска среда ќе беше ова?

Се враќаш од работа, навраќаш до кладилна да се пробаш со едно 50че и потоа како ги пратиш утакмиците, така сфаќаш дека 50чето подобро да си го дал за кикирики. Миксот на фини натпревари за играње од Премиер лига и Куп на Италија заврши ужасно лошо. Повеќе

Фејсбук челинџот на Рома, Тотенхем, Ливерпул и Вардар

Деновиве популарно на Фејсбук е да ставиш слика од тоа како си изгледал во 2009-та и една од 2019-та и да го пишеш хаштагот #10YearChallenge. Ајде и ние да бидеме популарни и да видиме што има на таа тема на спортски план. Повеќе

Кој бил Зовек, откачениот лик во „Рома“ на Куарон?

Откако неодамна доби два Златни глобуса, за најдобар режисер и најдобар филм од неанглиско говорно подрачје, „Рома“ изгледа како сериозен кандидат и за Оскар. Еден од освртите се занимава со навидум спореден лик во него, кој излезе дека бил реална личност. Повеќе