Манчестер Сити шампион по инфарктна завршница

Ваква драма може да ни приреди само неговото височество - ФУДБАЛ! Манчестер Сити е шампион на Англија по пауза од 44 години со голови во 92-та и 94-та минута.

НЕВЕРОЈАТНО! Само вака со еден збор може да се опише драмата која попладнево се случуваше во Англија.

Во последното коло од англиската Премиер лига, Манчестер Сити на домашен терен губеше од десет фудбалери на КПР и со тој резултат Манчестер Јунајтед беше на прагот на освојување на 20-та титула, но „граѓаните" со неверојатен пресврт и голови во 92-та и 94-та минута ја освоија својата трета титула по пауза од 44 години.

Залудно би било да се опишува оваа драма со зборови, па ќе се обидеме да ја доловиме атмосферата преку фотографии и видеа.

Фановите на Манчестер Сити пред натпреварот беа сигурни дека ќе ја освојата титулата

Но на титулата се уште се надеваа и челниците на Манчестер Јунајтед, а раководството на Премиер лигата за секој случај испорача копија од трофејот и во Сандерленд

Манчестер Јунајтед поведе на гостувањето кај Сандерленд со голот на Вејн Руни

Во 39-та минута и Манчестер Сити поведе против КПР преку Забалета

Со резултатите на полувремето, Манчестер Сити е новиот шампион

Но Квинс Парк Ренџерс во борба за опстанок израмни со голот на Џибрил Сисе и го врати Јунајтед на шампионската позиција

Џои Бартон „збесна“ и заработи црвен картон со што им ја олесни задачара на фудбалерите на Манчестер Сити

Но КПР и со десет фудбалери постигна гол по еден против напад

Навивачите на Манчестер Јунајтед ја слушнаа веста

Натпреварот помеѓу Сандерленд и Манчестер Јунајтед заврши со резултатот 0:1, а во тие моменти Сити израмни со голот на Џеко. Актуелниот шампион е во исчекување на крајот на натпреварот во Манчестер за да ја прослави одбраната на титулата

Но Серхио Агуеро постигнува гол во 94-та минута

Манчини се радуваше како мало дете

По последниот свиреж на судијата, навивачите на Манчестер Сити го започнаа своето славје