таг: премиер лига

Норич знае дека клин со клин се боде

Фудбалерите на Норич го направија најголемото изненадување во Премиер лигата после 5 истрчани рунди. Со 3-2 го совладаа шампионот Манчестер Сити, а освен што му дадоа 3 гола, го издоминираа и по други параметри. Пример по она   Повеќе

Вака ако се брукате меѓу себе, тешко до опстанок

После 5 одиграни кола во Премиер, клубот кој потроши пари на трансфери на ниво на Реал и Барселона, има учинок од 3 порази, 1 реми и 1 победа. Синоќа на мечот Астон Вила - Вест Хем, двајца домашни фудбалери, Анвар Ел Гази и Тајрон Мингс за малку не се затепаа после 30 минути игра. Повеќе

Стоперот на Астон Вила кој живеел со скитници, пропуштил две години поради повреда, сега ќе игра за Англија

Тајрон Мингс (26) го импресионирал Гарет Саутгејт со игрите во Премиер лига, па решил да му даде повик за квалификациите за Европско првенство 2020. Тајрон првпат ќе игра за Англија, а неговиот животен и фудбалски пат е просто неверојатен. Повеќе

Приказна за тешкиот пат на Били Шарп - најанглискиот напаѓач во Премиер лигата

На 10 август, 12 години после својот последен меч во Премиер лига, Шефилд Јунајтед го даде првиот гол во мрежата на Борнмут, кој на навивачите им го подари Били Шарп, човекот кој требаше да го направи тоа. Повеќе

Астон Вила потрошила 137 милиони фунти за играчи кои никој никаде не ги слушнал

Кога познавачите на трансфер материјата ќе почнат да ги набројуваат вообичаените гиганти кои секое лето трошат најмногу пари за засилувања, Реал, Барса, Баерн, Сити, Јунајтед, Арсенал, Интер, скоро никој да не приметува дека меѓу нив летово се спомнува и Вила. Повеќе

Фудбалскиот месец кој со душа го чекаме на лето

Тезата дека кога нема светско или европско, нема фудбал цело лето е погрешна. Како нема, кога не овој, следниот викенд ќе се најдеме во кладилница. Стартуваат англиско и француско. Прво коло: Манчестер Јунајтед - Челси. Па па па. Повеќе

Јунајтед го прави најскап на свет стоперот на кого Фергусон му се јавил пред 8 години

Англискиот репрезентативец Хари Мегваер наскоро би можел да го сруши трансфер рекордот на Вирџил Ван Дајк и Матејс Де Лихт за најскап дефанзивец на сите времиња. Јунајтед спремен да плати 80 милиони фунти за него. Повеќе

Пријатели, да не се заборавивте малку со рекламата на дресот

Ова би прошло можеби во некоја друга земја, особено во нашиве краишта, ама во Англија регулативите на ФА се толку строги, што дресовите уште не доставени, ќе мора да ги враќаат назад. Назад! Повеќе

Навивач на Арсенал за време на преодниов рок

Додека сите се журкаат со трансферите и вестите за нови засилувања, навивачите на Арсенал не можат поштено да се израдуваат. Повеќе