таг: манчестер сити

Ова двајца Де Хеи не го бранат

Манчестер Сити скоро и да го реши прашањето за патникот во финалето на Лига Куп откако со 1-3 го згроми градскиот ривал Јунајтед со три гола уште во првото полувреме. Најубавиот погодок беше дело на Португалецот Бернардо Силва. Повеќе

Абе Марез, не си човек ни на наместен квиз да те прати

Скај Спортс на својот Јутјуб канал објави видео од гостување на фудбалерите на Сити, Менди и Ријад Марез. Алжирецот на прашањето кој играч ќе го напушти клубот на крајот од сезоната, вели Давид Силва и Фернандињо. Ај за првиот што е одамна јасно и сам кажа, ама вториот беше во преговори за продолжување на договорот кој му истекува на лето. Повеќе

Кога ќе ги изневериш своите и ќе завршиш кај ривалот

Заедно беа дел од епските моменти на клубот вкупно 9 сезони во кои освоија 15 трофеи од кои 5 титули во Премиер лига и една ЛШ. Шмајхел си замина во 1999-та за да се проба во Спортинг, а потоа се врати во Англија, прво во Астон Вила, а потоа кариерата ја заврши во Манчестер, ама во Сити, не Јунајтед. Повеќе

Манчестер Сити се отвори со убави голови

Конечно голеада на момците на Пеп кои трудно тераат со формата. До синоќа беа со една победа на последните пет средби. Го нечекаа Барнли и го декласираа на гости 1:4. Повеќе

Кога Тоти стана најстар стрелец во ЛШ и тоа против Сити

Им дојде тогаш на „граѓаните“ на „Етихад“ во 2. коло од групите во ЛШ и на 38 години им покажа на Компани, Клиши, Јаја Туре, Давид Селва, Френк Лампард, Серхио Агуеро и Един Џеко, каква фудбалска интелегенција има. Повеќе

Норич знае дека клин со клин се боде

Фудбалерите на Норич го направија најголемото изненадување во Премиер лигата после 5 истрчани рунди. Со 3-2 го совладаа шампионот Манчестер Сити, а освен што му дадоа 3 гола, го издоминираа и по други параметри. Пример по она   Повеќе

Жената која го облекува во кардиган и која го советува Пеп за тактички формации

Гвардиола го видел целиот свет. Победуваше во Шпанија, Италија, Катар и Мексико, тренираше во Германија и во Њујорк, а верен сопатник му била сопругата Кристина Сера со која има три деца. Повеќе

Како Сити ја прикажува добрата страна на шеиците, а не киднапирање и бегство на жени

За 11 години, шеиците го направија Сити најголем клуб во Англија: блескава инфраструктура, луксуз, богатство, преубав фудбал на Гвардиола и 13 освоени трофеи. Сезонава клубот тргнува кон првата Лига на шампиони во својата клупска историја. Повеќе

13 години од еден од најгрубите фаули во фудбалот

Фудбалерот на Манчестер Сити, кој тогаш беше просечен англиски клуб, Бен Тачер најгрубијански можно влезе во еден дуел со Португалецот Педро Мендеш од Портсмут. За овој „обид за убиство“ доби суспензија од 8 меча. Педро го вратија во нормала со боца за кислород, а ноќта ја поминал во болницата. Тачер притоа бил казнет со дополнителни 6 натпревари од својот клуб. Повеќе