таг: манчестер сити

Како Гвардиола психолошки ги спремал играчите: „Ќе гледате голф, не Ливерпул“

Додека биле во базата и на натпреварите биле максимално фокусирани. А излегле од тренинг центарот, не сакал збор да слушне за тоа што направил Ливерпул, не сакал да гледаат пренос, ни да зборуваат за фудбал. Повеќе

Де Брујне до Пеп: „Ебате тренерот, само победуваш“

Манчестер Сити ја прослави титулата со своите навивачи на гостувањето кај Брајтон каде победи 1:4 и освои 3 клучни бода за пехарот. Во текот на прославата белгискиот репрезентативец Кевин Де Брујне имаше што да му каже на Пеп Гвардиола. Повеќе

Најважните факти од Премиер лигата сезонава

Готово е. Англиското првенство заврши на неверојатен начин, со борба за титулата до последно коло. Ја освои бранителот на трофејот Сити чијшто тренер стана еден од тројцата кои го направиле овој подвиг. Повеќе

На комшијата да му цркне кравата

Откако Ливерпул во последното коло остана без титулата во Премиер лига, која што ја зема Манчестер Сити со убедлив триумф на гости кај Брајтон (1-4), навивачите на Евертон, градскиот ривал на „црвените“ потсетија каде Ливерпул ги изгубил последните бодови во Премиер лига кои го чинеле титула. Повеќе

Кралеви на драмата - минаа групи во 85-та минута, 1/4 финале во 93-та и 1/2 финале во 96-та

Патот на Тотенхем до финалето на Лига на шампиони сигурно ќе биде обработен во некоја епска документарка. Она што им се случуваше уште од групна фаза па се до 8 мај и гостувањето во Амстердам е необјасниво. Повеќе

Поделете два трофеи во Премиер лига

Манчестер Сити и Ливерпул се толку јаки и ефикасни сезонава, што навистина ќе биде некако нефер што едниот нема да може да освои титула. На овие две екипи толку добро им оди што стигнаа до еден историски рекорд до сега невиден во 120 години прволигашки фудбал на островот. Повеќе

Го напушти стадионот кога падна голот вреден речиси за титула

Што сè нема да улови човек во денешно време со камери, телефони, таблети. Сити - Лестер вчера беше мртва 70 минути, ама затоа во тој момент напаѓачите добија помош од одбраната. Компани ја офука душмански во агол за конечни 1:0, а еден навивач тогаш напушти. кој знае зошто.  Повеќе

Какво голчиште на Компани, титулата на дофат на раце за Сити

Се мачеа фудбалерите на Манчестер Сити цели 70 минути да го отворат Лестер и на крајот експлозија од радост донесе капитенот Венсан Компани. Не размислуваше многу и со шут од 30-ина метри ја искина мрежата на гостите. Сити освои три златни бода и само 90 минути ги делат од титулата. Во последното коло му гостуваат на Брајтон. Повеќе

Најдраматичната 1 минута во Лига на шампиони сезонава

Ќе речеш што се 60 секунди, што може да биде за една минута, ништо. Ама она што се случи на Етихад синоќа беше прав пример како радоста и тагата може кратко да траат. Повеќе