Хероите на Далиќ го повторија историскиот успех на Бобан, Шукер и дружината

По 120 минути драматичен фудбал во Сочи и вкупно 4 гола од кои 2 во продолженијата, златната генерација предводена од Модриќ, Ракитиќ, Манџукиќ, Перишиќ...е меѓу најдобрите четири селекции во светот. Тоа е истиот успех од СП Франција 1998.

РУСИЈА - ХРВАТСКА 1:1 (2:2 по продолженија, 3:4 на пенали)

Квалитетот сепак пресуди на крај. Хрватска се изнамачи со Русија која беше изненадување што стигна и до четвртфинале и дури на пенали успеа да обезбеди полуфинале и да потсети на нивниот славен состав кој предводена од легендата Чиро Блажевиќ го освои третото место на Мундијалот во Франција пред 20 години.

По оние 1:1 во првото полувреме кои беа и конечен резултат во регуларните 90 минути, Вида ја закова со глава во продолженијата, но Русите на 5 минути до крај израмнија, а потоа се покажаа како полоши изведувачи од белата точка. Иван Ракитиќ ја реши исто како против Данска во четвртфинале.

0:1, Черишев (31 минута)

1:1, Крамариќ (39 минута)

1:2, Вида (101 минута)

2:2, Фернандез (115 минута)