таг: сп русија 2018

Лудиот кам-бек на Данска од 3-0 за 9 минути

Кога тркалото ќе тргне по надолнина, тогаш нема враќање назад. Тоа на своја кожа синоќа го осетија репрезентативците и навивачите на Швајцарија на стадионот „Сент Јакобс“ во Базел. Повеќе

Како Меси преку Ракитиќ им пратил на Хрватите 30 дреса

Воодушевен од тоа како Хрватите се бореа и играа на Светското првенство 2018, Лионел Меси преку соиграчот на Барса потпишал автограм на 30 дреса и им ги пратил на „коцкестите“. Повеќе

Како мечот со Македонија му помогнал на Рамос да ја усоврши Паненката

По криминално изведениот пенал против Баерн Минхен во полуфиналето на Лига на шампиони кога во целиот свет го тролаа, Серхио Рамос не спиел цела ноќ и решил да смисли нова тактика со која ќе ги фрла голманите на земја. Повеќе

Величествен пречек на Златко Далиќ во родниот крај на БиХ

Десет дена по финалето на Светското првенство, за Хрватска повторно се слави. Односно славјето никогаш не ни престана, а овој пат фештата продолжи во Ливно, БиХ каде што е роден селекторот на Хрватска кој стигна до историското сребро во Русија. Преку 50.000 го пречекаа. Повеќе

Остриот говор на Погба на полувремето со Аргентина

„Сакам да видам војници на терен. Не сакам да си одам дома. Не сакаме дома, сите заедно. Војници. Ќе ги “утепаме“ овие Аргентинци. Меси или не, не ме боли. Има да го освоиме ова ебено Светско“, им рече мотивираниот Погба на своите колеги на полувремето од осминафиналниот меч против Аргентина. На полувреме беше 1:1, на крај 4:3. Повеќе

Патот на Хрватска од квалификациите до финалето во Москва

Според квалитетот и класата на играчи, за оваа селекција на Хрватска е нелогично да се каже дека направила изненадување со среброто во Русија. Но нивниот пат до Мундијалот воопшто не беше едноставен. Кога во финишот од квалификациите загубија од Турција, па во претпоследно коло киксираа 1:1 со Финска на домашен терен примајќи гол во 90-та минута, од хрватскиот сојуз го набркаа Анте Чачиќ и за негов заменик го назначија анонимниот Златко Далиќ. Повеќе

Фоторепортерот кој Манџукиќ го собори на земја ќе летува во Хрватска

Јури Кортез кој се прослави во полуфиналето на Мундијалот во Русија доби покана да ја посети земјата која се уште е во транс од остварувањето на нивниот најголем фудбалски успех во историјата. Повеќе

Зошто големите банки спектакуларно го утнаа предвидувањето на шампион на Мундијалот?

Според моделите на луѓето што управуваат со глобалните пари, фудбалски шампион на светот требаше да биде Бразил или Германија. А не биднаа ни едните, ни другите. Повеќе

Рефлексот на Субашиќ за време на славјето

Кога Данијел Субашиќ ти чува грб тогаш немаш гајле, на сигурно си. Прашајте го Вида, тој најдобро го знае тоа. Модриќ пак со една рака го пазеше, а со друга го снимаше за story. Повеќе