таг: убиство

Приказната за откачениот пронаоѓач-убиец и обезглавената новинарка

Иако така звучи, насловот не е трилер роман или криминалистички филм. Всушност се работи за актуелен, сè уште не до крај расветлен случај, кој како таков веројатно повеќе припаѓа на рубрика од типот на црна хроника. Ама ние се зачитавме. Повеќе

Tвин Пикс: вистинското убиство кое ја инспирираше култната серија

Џуџиња што играат, жени што шетаат наоколу со цепаница во рацете, пити со цреши, тину-нину музика и надреални сценографии - сето ова беше дел од атмосферата на „Твин пикс“, онаква каква што ја знаевме од 1990-тите. На само неколку денови пред премиерата на новите епизоди, во рамки на Канскиот фестивал, за една неразрешена мистерија која послужила како инспирација за приказната. Повеќе

Фаталното пријателство на писател со убиец кој му бил инспирација

Фасциниран од писмата кои му ги испраќал од затвор, Норман Мејлер се заложил за ослободување на еден убиец. Набргу овој повторно убил. Нова книга се обидува да го расветли случајот, и да одговори на едно важно прашање - дали писателот сноси одговорност за она што се случило? Повеќе

Најголемиот момент во историјата на тифо движењето

На 11.11.2007 година, пред точно девет години еден од најомилените навивачи на Лацио, познатиот римски ди-џеј Габриеле Сандри (26) беше убиен од залутан куршум на полицаец на автопатот кај местото Бадја ал Пино близу градот Арецо. Повеќе

Видео од убиството на судија во Мексико

На фудбалски меч во мексиканскиот град Талнсинго судијата Виктор Трехо му дал црвен картон на фудбалерот Руберн Ривера Васкез кој толку силно го удрил по глава што судијата починал на лице место. Бразилскиот портал Globo Esporte пишува дека 59-годишниот судија починал од мозочно крварење. Виновникот избегал од местото на настанот, ја искористил настанатата врева. Полицијата сега трага по Васкез. Повеќе

Убиство заради ретко издание на детска книга
Трилер во врбите

Невработен татко на две деца од Петербороу е осуден на 34 години затвор, откако е прогласен за виновен за убиство на дилер на ретки книги од Оксфорд. Повеќе

Најавена па повлечена книга за убиство на Стивен Кинг

Ако напишеш книга во која твој здрав и жив колега треба да биде убиен, можеш да очекуваш дека тоа нема да биде сфатено како добра финта. Особено ако претходно сте се р’чкале.  Повеќе

Бугарски фудбалер осуден поради убиство

Играчот од средниот ред на Славија Софија, Борислав Балџиски пред три години до смрт претепал човек кој ја пцуел девојката која што бавно ја возела колата во која бил и тој. Повеќе

Мистериозната смрт на славниот маратонец од Пекинг 2008
Самуел Ванџиру

Од прашливите патеки во сиромашната Кенија, Самуел Ванџиру стана најмладиот олимписки рекордер во историјата. За жал не можел да се носи со славата и притисокот на златниот медал и брзо се пропил. Животот го завршува трагично а зад себе остави многу прашања без одговор. Повеќе