таг: тереза меј

Те едно, те исто, европските медиуми за најновиот брегзит неуспех

Би-би-си вонредната вест за гласањето за брегзит ја објави како „спектакуларен пораз за Тереза Меј“. За разлика од нив, европските медиуми само сакаат да заврши сето ова. Повеќе

Тереза божиќна
Шпанскиот премиер ја сска Тереза Меј

Не можејќи да сфати како Британија воопшто заврши на патот на отцепување од Унијата, премиерот на Шпанија, Педро Санчез, повика на второ гласање за брегзит, објаснувајќи дека не му е јасно што чека Тереза Меј за да свика втор референдум. Повеќе

Заговорот за соборување на Тереза Меј и поставување на Борис Џонсон за премиер на Британија

Целата борба се води внатре во Конзервативната партија, каде закоравените евроскептици веруваат дека имаат доволно луѓе на располагање за да ја сменат британската премиерка. Она што ги кочи е што не можат да се договорат за тајминг и за тоа како точно го замислуваат брегзит. Повеќе

Над Британија се раѓа нов брегзит на слободата?

Еден од патиштата по кои може да тргне брегзит, што од ден на ден станува се поверојатно, е да се случи парламентарна блокада и да не може да се изгласа планот што Меј го договорила со ЕУ. А ако дојде до тоа одлучувањето повторно се враќа кај народот, по една или друга основа. Повеќе

Зошто Борис Џонсон не беше отпуштен пред да си даде отказ?

Како што успешно ја заврши кампањата за брегзит, така Борис Џонсон беше назначен за министер за надворешни работи во новата британска Влада која требаше заеднички да ја носи државата низ преговорите за напуштање на ЕУ. Таму продолжи во истиот стил од времето кога беше градоначалник на Лондон, овозможувајќи и на Тереза Меј десетина пенали за без никакво двоумење да му даде отказ. На крај се случи обратното, Џонсон во знак на притисок врз Меј ја напушти британската влада. Повеќе

Само проектилите испукани на Сирија чинат речиси 200 милиони долари

Целта на нападот беше „уништување на хемиското оружје на Сирија“, имаше три потенцијални мети: научно-истражувачки центар во Дамаск и два склада за хемиско оружје во и околу Хомс, а беше изведен од правдољубивото трио САД, Британија и Франција. Повеќе

Трамп може да го посети Лондон, само ако сите се воспитани додека е таму

Човекот кој моментално раководи со САД како услов за службено патување во Лондон од британската премиерка побарал да им се забрани на сите да демонстрираат против него. Повеќе

Британија очи во очи со брегзит

Сите верзии на брегзит (тврд / мек) имаат свои негативни страни и сепак лидерите на Британија не можат да признаат дека напуштањето ќе значи и правење компромиси, а не па колку ќе бидат тие штетни, се порачува во текстот на Економист. Повеќе