таг: тереза меј

На Меркел ѝ е преку Трамп (и брегзит)

Жената што како светски лидер е препознатива по својата смиреност изгледа како да ги потрошила и последните резерви разбирање за „одметнатите“. Повеќе

Британија, резилот на Европа

Да не беше толку сериозна, ситуацијата во Британија ќе беше речиси комична. Со земјата владее робот кој зборува, со прекар Мејбот, кој некако успеа да отиде во посета на изгорена зграда во западниот дел од Лондон без да прозбори со ниту еден единствен преживеан или волонтер, пишува Кристијан Зашке во текстот за швајцарски Дер Бунд. Повеќе

Британија: Крајот на фантазијата

За да се разбере сензационалниот исход на британските избори, човек мора да се запраша едно основно прашање. Што се случува кога лажниот популизам ќе се судри со вистинскиот? Повеќе

Исходот од британските избори во неколку твитови од Гардијан

Тереза Меј бараше избори за да добие посилна и постабилна позиција во преговорите за брегзит. Првото го доби, ама не и позицијата што ја посакуваше, заврши со 13 пратенички места помалку и губење на парламентарното мнозинство. Ние го добивме меракот да уживаме во сеирот што Гардијан го удира околу изборите. Повеќе

Лидерите на 4-те најмоќни економии во Европа имаат вкупно 0 деца

Меркел, Меј, Макрон и Џентилони немаат свои биолошки деца, забележува американски Вик, дополнувајќи дека ако ништо друго ова значи дека не може да се случи да го сместат своето потомство на политички позиции. Повеќе

Тереза Меј без покривање во Ријад

Британската премиерка е во посета на Саудиска Арабија која е уште една држава со која ќе мора од ново да преговара трговските договори и придружни ставки што ќе им затребаат по излегувањето од ЕУ. Иако битна средба, премиерката решава дека нема да тера туѓи мераци. Повеќе

Како се брани буџет

Парламентарните расправи за буџетот кај нас секогаш биле повод за закрвување, особено последната (ги памтите ли тие дрпања микрофони и камери за пренос на комисии, дерњави, опколувања на спикерот, обезбедување, тегнење и исфрлање пратеници и новинари од галерија, хаос, пичке, лудило...). Затоа, одиме во Велика Британија. Повеќе

Освен што ѝ треба чудо, Британија нема да има проблем со брегзит

Очекувањата се дека Британија добро ќе пројде со отцепувањето од Унијата, сè додека успее да ги постигне најдобрите трговски договори што некогаш се видени. Повеќе

Тереза Меј го објави планот од 12 точки за брегзит

Британската премиерка попладнево го објави својот план за излегување на Британија од Европската Унија. Заедничкиот впечаток од прес-конференцијата е - ова стварно нема да биде лесно. Повеќе