таг: швајцарија

Швајцарци со аудио ќе подобруваат квалитет на кашкавал
Некаде недостиг од џоистици, во Швајцарија ги фрлаат на терен

Навивачи на неколку фудбалски тимови во Швајцарија минатиот викенд протестираа против тоа што некои клубови финансираат е-спорт екипи за видео игри. „Место да вложуваат овде во реален фудбал, они фрлаат пари на виртуелни видео игри“. Повеќе

Шведска врзува две победи по ред после 60 години

Во четвртфиналето на СП 1958 Шведска како домаќин го совлада СССР, а претходно Западна Германија. Сега тоа го оствари против Швајцарија, на што му претходеше триумф над Мексико. Швеѓаните последен пат беа во топ 8 на Мундијалот во САД 1994.  Повеќе

Англија после 30 години има отворен пат до полуфинале на Светско

Минатиот четврток репрезентацијата на Англија изгуби 0:1 од Белгија, но после тој меч букмејкерските коефиценти за триумф на Англичаните на Светско и за пласман во полуфинале се намалиле. Зошто? Повеќе

Учинокот на Швајцарија во последниве две години

Ги гледаш последните 20 резултати на Швајцарија и се чудиш. Гледаш каде се наоѓаат на ранг листа и пак се чудиш, мислиш Шпанија е ова. Ние во една цела година имавме само еден пораз (од Шпанија), ама они во две. Повеќе

Нејмар се ролаше како палачинка до паркинг

Бразил и Швајцарија се новите осминафиналисти на Мундијалот во Русија. Бразил не одигра ништо посебно против Србија, но не дозволи изненадување, а Коста Рика со смешен пенал во 93-та стигна до реми против Швајцарија. Нејмар глумеше како никој. Повеќе

Косоварите собираат пари да ја платат казната на Шаќири и Џака

Иако се најавуваше дека ФИФА ќе ги казни Гранит Џака и Ѓердан Шаќири со неиграње натпревари на Светското, сепак се решија само парично да ги казнат фудбалерите кои имаат потекло од Косово а играат за Швајцарија. Повеќе

Новинарска “двоглав орел“ провокација

Политичката сензибилност и општествената свест на Џака и Шаќири се неразвиени. Требаше да пуштат вечерва да зборува само фудбалот, напиша германскиот весник Ноје цирхер цајтунг. И место да ја стиши атмосферата и да се осврне на фудбалски извештај од мечот, истото го повтори и еден швајцарски новинар.  Повеќе

Шаќири даде гол, ќе го пукам

Тетовски портал објави едно “нормално“ и “едукативно“ видео за славење на голови. Насловено е: „Албанецот не се држи до емоциите, го стрела пиштолот во куќата по голот на Шаќири“. И после зошто ги зборат дека вака се радуваат и на свадби. Повеќе