таг: правила

Иритантниот сервис на Кирјос со кој ги нервира противниците и публиката

Иако нема ништо против правилата, ваквиот сервис под рака важи за многу неспортски и неферски, а за тоа зборуваше и Рафаел Надал пред неколку дена, откако Кирјос го напна во целост. Повеќе

Зошто Челси и Тотнем шутираа пенали без да важи правилото за гол на гости

Во реванш мечот од Лига Купот на Англија синоќа Челси дома го победи Тотенхем 2:1 (првиот меч заврши 1:0 за Спарси). Ако некој си легнал по крајот од мечот мислејќи дека Тотенхем оди во финале поради голот на гости, се излажал. Повеќе

Спортот кој доживеа најмногу промени а остана убав за гледање

Деновиве одбојката ги нуди најдобрите натпревари од Светското првенство каде останаа врвни репрезентации. Вечерва се играат натпреварите од Final Six, последна фаза пред полуфиналните битки а тоа е шанса овој спорт уште повеќе да се популаризира. Повеќе

12 правила по дома за време на Светското првенство

Жени вака сега или еве да не се налутат, невљубеници и невљубенички во фудбалот. Од денеска во следните месец дена планираме јако да се бетонираме пред телевизиор, а тоа значи целосно разбирање од ваша страна и повеќе празен простор во фрижидер за складирање на пиво. Почнува. Повеќе

Шест правила за слушање други луѓе
Ако ги слушаш, можеби и ќе ги сакаш

Советите за тоа како и зошто воопшто некој би слушал што има да каже некој друг се од познатиот психолог Ерих Фром. И тоа е доволен аргумент зошто би го слушале. Повеќе

Универзитет кој дава пари за кршење на правилата

Звучи премногу добро да би било вистинито, ама е. Универзитет од самиот врв на американското образование, бостонскиот МИТ, понуди мрсна награда во кеш за поединец или група кои ќе ги прекршат правилата. Спојлер за сите што одма видоа лесни пари - има еден трик тука.   Повеќе

Пет најважни промени во фудбалските правила

Меѓународниот одбор на фудбалските федерации донесе неколку нови правила за сезоната 2016/2017. Некои од нив важеа и за ЕП 2016. Судиите од сега ќе може да делат картони и кога играчите одат на загревање. Повеќе

Ван Бастен сака фудбал без офсајд

Легендата на холандскиот фудбал Марко ван Бастен верува дека фудбалот треба да доживее бројни промени во однос на правилата, за да остане атрактивен. Тој лично би го укинал офсајдот. Повеќе

Новите правила во фудбалот под палката на Џани Инфантино

Италијанскиот водител Алдо Бискарди 36 години труби на телевизија дека во фудбалот треба да се воведе правилото „повторена снимка“. Платини и Блатер беа против, а новиот прв човек на ФИФА се спрема да го тестира. Повеќе