таг: полиција

Грција ја укина забраната за полиција на универзитетските кампуси

За време на студентскиот бунт против грчката воена хунта од 1973-та, командант на грчката армија наредува упаѓање на тенкови во кампусот на атинскиот Политехнички универзитет. Загинуваат 23-студенти. Заради ова повеќе од 40 години во Грција на сите безбедносни структури им беше забранет пристап во универзитетските кампуси во земјата. До пред некој ден. Повеќе

За денот по брегзит ангажирани дополнителни 10.000 полицајци

Стравот е дека како што тргнало брегзит ќе стартува без договор со ЕУ, што во перцепцијата на Британците може да доведе до некои апокалиптични сцени низ островот, заради што врвот на тамошната полиција реши да активира засилување од 10.000 полицајци. Повеќе

Џандари криминалци

Ултрасите пцуеле, ултрасите се тепале, ултрасите дилале дрога, ултрасите краделе. Добро, ајде да видиме што прават тие кои треба да ги спречат во тоа. Повеќе

Во ОАЕ апсат и затвораат ако носите дрес на Катар

Британскиот државјанин Али Иса Ахмад бил задржан во полиција во Обединети Арапски Емирати поради тоа што се прошетал со дрес на Катар, селекција која го освои штотуку завршениот Азиски Куп на нации. Повеќе

Навивачи vs полиција 1:0

Полиција врши претрес на навивач кој наводно крие бакљи. Другиве го прават она кое ние го правевме кога Шаќири се местеше на корна или кога Барди изведува слободен. На крајот победуваат навивачите и им прават шоу на џандарите ин јор фејс. Повеќе

Влегла полиција во клупчето на Бед Блу Бојс и имала што да види

Во пресрет на големото хрватско дерби меѓу Динамо Загреб и Хајдук Сплит, одиграно во неделата (1:0), хрватската полиција извршила акција во едно клупче на навивачите на Динамо. На ишкртаните ѕидови имало графити за Адолф Хитлер и озлогласениот Анте Павелиќ, а агентите нашле и муниција за огнено оружје, безбол палки, телескопски палки, бакљи, петарди, топовски удари и воки-токи преку кое тешко може да се следи комуникацијата. Повеќе

Полицијата во Манчестер го негира Мурињо дека тие се криви за доцнењето

Од шест натпревари синоќа во ЛШ предвидени да почнат во 21, само Манчестер Јунајтед - Валенсија доцнеше со почеток затоа што Мурињо и екипата стигнале многу доцна на стадионот поради гужви во сообраќајот низ градот. Повеќе

Црнците и дома на кауч гинат од полиција

30-годишни полицајка од Далас е уапсена и обвинета за убиство откако застрелала 26-годишен црнец во неговиот дом затоа што ги помешала становите. Повеќе

Норвешки проблеми со зимска опрема за возење

Полициска патрола во еден норвешки град сопрела човек на скии поради - лоша техника. Човекот тргнал на скии по пијачки ама најверојатно тоа не му било првпат вечерта да ја минува таа рута. Видео