таг: пијано

Разлика во звук меѓу пијано од 500 долари и пијано од 2,4 милиони долари
Tајниот магацин полн со скапи Стенвеј клавири

Само тројца имаат пристап до „трезорот“, каде цената на пијаната почнува од 250.000 долари. Повеќе

Слепиот пијанист кој освојува престижни награди

Не е толку познат како Стиви Вондер, Реј Чарлс или Бочели. А неговата успешна приказна покажува колку е сепак тешко за слепите и слабовидни лица да дојдат до ресурси потребни за изведување класична музика. Повеќе

Музичарот кој фотографира заборавени пијана

Дебиси некогаш изјавил дека музиката е „тишина помеѓу нотите“. Но Роман Тиери се обидува таа тишина да не стане заглушувачка. Веќе десет години е во потрага по заборавени клавири покриени со прашина, кои ги минуваат своите последни денови во осама. Повеќе

Драга публико, драги гости, на клавир: Хуан Мата

„Извинете дечки, но веќе нема карти за мојата турнеја 2017“, напиша под видеото на Инстаграм човекот кој важи за најкреативен фудбалер на Манчестер Јунајтед и кој лани беше втор стрелец на екипата зад Ибрахимовиќ. Се надеваме дека ќе го гледаме во Скопје на 8. август. Повеќе

Пијанистката што го критикувала Сталин и преживеала

Можеби ова е доказ дека и најтврдокорниот тиранин има слаба точка. Во случајот со Сталин, тоа била класичната музика, и посебно една пијанистка. Повеќе

„Мачешко пијано"
Најдолгото дело за пијано кое некогаш било изведено

На 1 декември 1930 англискиот самоук композитор со индиско потекло Каикосру Сорабџи настапил на сцената на Стивенсон хол во Глазгов, за да изведе едно од неговите дела. Четири и пол часа подоцна, се онесвестил по големото финале. Повеќе

Нов проект на Марина Абрамовиќ: една поинаква изведба на Бах
Кој сака да слуша класика треба малку да се помачи

Од денес, 7.12, па до 19 декември во Park Avenue Armory, историска зграда во Њујорк, ќе се изведуваат „Голдбергови варијации" на Бах. На пијано, руско-германскиот музичар Игор Левит. Мастермајндот позади сцената - Марина Абрамовиќ. Повеќе