таг: париз

Кога Пикасо и Аполинер биле обвинети за кражба на Мона Лиза

Ако денес го посетите Лувр, ќе забележите две работи: огромно обезбедување и постојана гужва околу портретот на жената со мистериозна насмевка. Пред само еден век го немало ниту едното ниту другото. А едно утро во 1911 ја снемало и сликата. Повеќе

Боксерот кој ги одбележа протестите на жолтите елеци

Понесен од граѓанскиот гнев, некогашниот боксерски шампион на Франција сам со голи раце излегува пред неколку специјалци во полна опрема и ги поклопува како кегли. Стана херој на „жолтите елеци“ кои собраа многу пари за неговата казна. Полицијата му одговори на Твитер. Повеќе

Знаете ли дека Бен Једер од Севиља играл футсал за Франција?

Фудбалерите на Севиља синоќа со 3:0 го испрашија рускиот Краснодар и како убедливо први во групата се пласираа во нокаут фаза од Лига Европа. Повеќе

Воена зона Париз

Иако медиуми (Си-ен-ен, Би-би-си, Вајс...) до совршенство се навежбаа секоја можна репортажа од протести да им изгледа како да е снимана директно од битка гради во гради, макар немало ништо ни приближно драматично, во случајот со протестите во Париз и аматерските снимки покажуваат воено поле. Повеќе

Како навивачите на Ливерпул шверцувале двајца мигранти од Париз во Англија

Големо хумано дело на „скаузерите“. Она што го направиле во Париз па сè до нивната англиска земја е за огромна почит. Повеќе

„Жолтите елеци“ го урнисаа Париз
Француските професори буквално на нишан

Откако Франција беше извадена од памет од видеото со средношколец како со пиштол и се заканува и ѝ мавта пред очи на својата професорка, обидот за смирување на јавноста се сведе на - се шегуваше младичот. Повеќе

Париз во есен: вино, романтика, солзавец и скршени глави

Околу 160.000 луѓе излегоа на демонстрации низ Франција на повик на тамошните синдикати против реформите што Макрон се обидува да ги воведе во социјалната заштита и правата на работниците. Повеќе

Kaко звучел Париз во 18 век?

Кога некој од скопското минато би можел да ги слушне денешните звуци на градот сигурно би се извадил од памет од сета таа врева и напнатост. А како би било кога ние би можеле да ги слушнеме звуците на Скопје од 18 век? Веројатно би си ја пуштале таа амбиентална музика за смирување во кола, додека се пробиваме на Бит-пазар во работно време. Повеќе