таг: париз

Најшокантниот театар на светот чии драми биле базирани на црна хроника

Се викал Гранд Гињол, а во него се прикажувале реалистични хорори и претстави со многу секс. Каде, ако не во Париз. Повеќе

Изложба посветена на електронската музика во Париската филхармонија
Матадорското „олè“ на ултрасите на ПСЖ на „Олд Трафорд“

И покрај најавите дека Јунајтед ќе ја продолжи победничката серија по доаѓањето на Солскјер на клупата, на ПСЖ не му фалеа многу Кавани и Нејмар за да издоминира во Манчестер. А богами издоминираа и нивните ултраси кои дојдоа преку 4.000 во Англија и непрестано грмеа. Повеќе

Кога Пикасо и Аполинер биле обвинети за кражба на Мона Лиза

Ако денес го посетите Лувр, ќе забележите две работи: огромно обезбедување и постојана гужва околу портретот на жената со мистериозна насмевка. Пред само еден век го немало ниту едното ниту другото. А едно утро во 1911 ја снемало и сликата. Повеќе

Боксерот кој ги одбележа протестите на жолтите елеци

Понесен од граѓанскиот гнев, некогашниот боксерски шампион на Франција сам со голи раце излегува пред неколку специјалци во полна опрема и ги поклопува како кегли. Стана херој на „жолтите елеци“ кои собраа многу пари за неговата казна. Полицијата му одговори на Твитер. Повеќе

Знаете ли дека Бен Једер од Севиља играл футсал за Франција?

Фудбалерите на Севиља синоќа со 3:0 го испрашија рускиот Краснодар и како убедливо први во групата се пласираа во нокаут фаза од Лига Европа. Повеќе

Воена зона Париз

Иако медиуми (Си-ен-ен, Би-би-си, Вајс...) до совршенство се навежбаа секоја можна репортажа од протести да им изгледа како да е снимана директно од битка гради во гради, макар немало ништо ни приближно драматично, во случајот со протестите во Париз и аматерските снимки покажуваат воено поле. Повеќе

Како навивачите на Ливерпул шверцувале двајца мигранти од Париз во Англија

Големо хумано дело на „скаузерите“. Она што го направиле во Париз па сè до нивната англиска земја е за огромна почит. Повеќе

„Жолтите елеци“ го урнисаа Париз