таг: париз

Kaко звучел Париз во 18 век?

Кога некој од скопското минато би можел да ги слушне денешните звуци на градот сигурно би се извадил од памет од сета таа врева и напнатост. А како би било кога ние би можеле да ги слушнеме звуците на Скопје од 18 век? Веројатно би си ја пуштале таа амбиентална музика за смирување во кола, додека се пробиваме на Бит-пазар во работно време. Повеќе

Крукче низ саемот за автомобили во Париз
Може ли фудбалот да го оздрави француското општество?

Низ историјата, Nike и adidas имаа многу врвни реклами со интересни поенти, но неодамнешниот трик на германскиот гигант во Париз, безусловно заслужува максимално внимание и почит. И кажува многу повеќе од една фудбалска игра. Повеќе

Во Франција избиле страшни нереди, десничарите ги криват мигрантите

Убавите слики од Париз и другите француски градови на кои видовме мултикултуралност и славење разлики, во еден момент ги избришаа насилни сцени, пљачкање продавници, бутици и кршење излози. Повеќе

Луда прослава под Ајфеловата кула, Франција во транс

По 1998 година, Франција денес вторпат стана светски шампион откако во финалето со 4:2 убедливо ја совлада Хрватска. На улиците на француските градови излегле милиони луѓе, а најлудо е во Париз. Повеќе

Париз ликуваше за Франција во финале

Репрезентацијата на Франија ги победи Белгијците со 1:0 и се пласираше во финале на Светско првенство, првпат после 2006 година. Пред две години играа во финале на Европско но изгубија. Повеќе

ПСЖ игра финале на Куп против третолигаш кој се бори за опстанок

За тоа колку е фудбалот убава и непредвидлива игра покажува и вечерашното финале на францускиот Куп меѓу екипите на Пари Сен Жермен и Ербие, клубови кои се разделени повеќе од 50 места еден од друг во француската лигашка хиерархија. Повеќе

Музеј во Париз ќе дозволи голи посетители за Денот на нудизмот

Ако во мај ве води патот накај Париз, и ако случајно по пат ви се загуби куферот, тоа ќе ви дојде таман за да посетите изложба на која услов е да не бидете облечени. Ако успеете да најдете карта. Повеќе

Уметноста на лудилото
Голема изложба на дела на психијатриски пациенти во Париз

До 18 март во Париз, во спомен-куќата на Виктор Иго, се одржува изложба на четири збирки уметнички дела кои датираат од периодот пред и за време на двете светски војни. Она што ги разликува од „обичните“ е што се направени главно од анонимни уметници, кои во тој период биле пациенти во некоја од европските психијатриски болници. Повеќе