таг: музеј

Музеј на одвратна храна, Малме
Канадските доктори наскоро ќе препишуваат посета на музеј на рецепт

„Уметноста исцелува“ е филозофијата зад нова иницијатива на Монтреалскиот музеј на убави уметности, со која на докторите ќе им се овозможи да препишат посета на музеј наместо апчиња. Повеќе

Музеј на грозната храна

На 29 октомври во Малме, Шведска, се отвара институција која ќе се занимава со обратното од гурманлук - со нашите гастрономски хорори. Повеќе

Прв интерактивен музеј посветен на марихуаната

Канабишн е новоотворен музеј во Лас Вегас, кој се рекламира како иднина на туризмот со канабис. Во него можат да влезат посетители постари од 21 година, и да се запознаат со културата на пушењето „трева“. Повеќе

Што точно изгоре во големиот пожар во Националниот музеј во Бразил?
Нешта што не можат да се поправат

Иако огромната штета сè уште се проценува, она што со сигурност се знае е дека со пожарот кој изби во неделата навечер во Рио се уништени поголемиот дел од 2 милиони артефакти, и колективна меморија на цела нација.  Повеќе

Музеј на гревот (не е за луѓе со слаб стомак)

Откако 35 години работел во мртовечница, Јури Шчукин собрал морничава збирка на унакажани остатоци или цели тела на „грешници“, и формирал музеј, надевајќи се дека грозните глетки ќе превенираат посетителите да западнат во истите проблеми како и некогаш живите експонати. Повеќе

Копачките на Салах во музејот на Британија како симбол на Египет

Британскиот музеј ги прикажува копачките adidas на Салах со кој Египќанецот сезонава одигра невозможно и ги освои сите награди во англискиот фудбал. Повеќе

Родниот град на Мусолини ќе отвори Музеј на фашизмот за да ги едуцира радикалните десничари

Предапио, според неговиот сегашен градоначалник, станал „италијански Чернобил“ во смисла на тоа дека е „загаден“ од орди нео-нацисти кои го посетуваат гробот на Мусолини. Тој нуди решение за нивно едуцирање. Нека му е со среќа. Повеќе

Холандскиот град чиј назив постојано се менува
Името го даваат

Leeuwarden, Ljouwert, Liwwadden, и уште стотици варијанти низ вековите - европскиот главен град на културата за 2018 е рекордер по број на имиња кои му биле давани низ историјата. Повеќе