таг: Јанис Варуфакис

Сорос на телефон побарал од Ципрас да му даде отказ на Варуфакис

Во разговор на грчката Скај ТВ Варуфакис изјави дека Џорџ Сорос лично му се јавил на Ципрас во јули 2015 и побарал смена на тогашниот министер за финансии. Инаку, мандатот на Варуфакис заврши на 6-ти јули 2015. Повеќе

Варуфакис и Берни се сплотија во Прогресивна интернационала

На 30-ти ноември во Вермонт ќе биде промовирана „Прогресивната интернационала“ на Варуфакис и Берни Сандерс, движење замислено како контра-тежа на „подемот на култот на ултра-националистички апсолутистички групи“. Повеќе

Што па Гугл има направено за нас?

Користејќи ги услугите на големите технолошки компании ние во реално време произведуваме дел од нивниот капитал. Правата на сопственост врз тоа - за сите нас, наместо само за дел од нас - треба да бидат основа за универзален основен приход. Повеќе

Грција никогаш не излезе од долгот, останува во должничкиот затвор на ЕУ
Јанис Варуфакис

Претерано тешките услови поврзани со пакетот за „спасување“ значи дека грчката финансиска трагедија може никогаш нема да заврши. Повеќе

Писмо до ќерка ми за црната магија на банкарството
Јанис Варуфакис

Како што ќе растеш и минуваш повеќе подеми и падови на економијата, ќе забележиш една несфатлива хипокризија: кога времињата се добри, банкарите, бизнисмените - општо богатите луѓе - обично се против власта. Ја критикуваат како „кочничар на развојот“, и „паразит“ кој се храни од приватниот сектор преку даноци, и „непријател на слободата и бизнисот“. Повеќе

Честито Претседателе Макрон, сега сме против тебе

Пред вториот круг на француските претседателски избори, Дием 25 (пан-европското движење на демократи, претежно од левицата, кое јас помогнав да се основа) му вети на Емануел Макрон дека „комплетно ќе се мобилизира за да му помогне“ да ја порази Марин Ле Пен, тоа и го направивме, пишува Јанис Варуфакис во својата колумна. Повеќе

„Возрасни во собата“: нов мемоар на Јанис Варуфакис

„Ако некогаш сте се сомневале што се случува во Европа, читајте го Варуфакис“, вели критиката за новата книга на некогашниот министер за финансии на Грција, која уште неизлезена (официјално се објавува утре, 4.5) е веќе бестселер на Амазон. Повеќе

Трамп, Змејот и Минотаурот
Јанис Варуфакис

Ако има нешто што Доналд Трамп го разбира, тоа е вредноста на банкротирањето и финансиското рециклирање. Знае сè што треба за стратешки банкрот, по кој следува масовно отпишување на долговите и создавање имот од сопствени задолжувања. Меѓутоа дали тој ја разбира суштинската разлика меѓу долг на градежник и долг на огромна економија? Дали тој разбира дека приватниот долг во Кина е буре барут под глобалната економија? Повеќе

Како функционира Еврогрупата?

Поранешниот грчки министер за Јанис Варуфакис решава да обелодени како всушност функционира Евро групата, односно како изгледаат фамозните состаноци на министрите за финансии на 19 членки на еврозоната. Сосе пикантерии од типот кој каде седи и како министрите од источна Европа меѓусебе се тркаат кој повеќе ќе му се упика на германскиот министер Волфганг Шојбле.  Видео