таг: исис

Сè што е заробено во Сирија мора да биде депортирано дома

Странски борци на ИСИС кои ја преживеале војната во Сирија и завршиле како воени заробеници ќе треба да бидат вратени во своите матични држави, затоа што луѓето што ги заробиле не планираат да ги чуваат. Повеќе

Борбата против ИСИС, или како да убиеш 70 терористи со авиони од 2 милијарди долари

Б-2 е еден од најневеројатните и најнапредни стратешки бомбардери на светот кој е создаван со цел да послужи во случај на нуклеарна војна со СССР. Дваесетина години од неговото воведување во служба, бомбардерот, кој заради цената е произведен во 21 примерок, доби задача да разбие збирштина од терористи сред пустелија. Повеќе

САД и Авганистан: напред, назад, нема где

Во последниот бомбашки напад од пред два дена во Кабул и Кандахар загинаа над 50 лица, и кога тоа се случува по 16 години воено присуство на САД во земјата процената е дека светската супер сила се наоѓа во ситуација во која ниту може да ја добие војната, ниту да ја запре, ниту пак може да замине. Повеќе

Курдите се повлекоа од борбата против ИСИС, за да се бранат од Турците

Главниот сојузник на САД во Сирија се повлече од фронтот против ИСИС, за да оди и да се бори против војската на главната членка на НАТО во регионот. Повеќе

Младите Американци што се приклучија на ИСИС разочарани од пакет-аранжманот

Отидени во Сирија со цел да живеат заедно со истомислениците од цел свет и да добијат џихадистичка воена обука, американските ИСИС аџии најчесто завршувале со домашни обврски како купување намирници, фрлање ѓубре или грижа за ранетите соборци кои закрепнувале. Повеќе

Како сојузниците помогнаа борците на ИСИС да избегаат од Рака
Валканата тајна на Рака

ИСИС од една, Курдите и американско-британски сили во Сирија од друга страна постигнале таен договор кој им дозволил на стотици терористи на ИСИС заедно со своите семејства и оружје да избегаат од Рака. Конвојот испратен под закрила од западните сојузници во Сирија, вклучувал и некои од најозлогласените членови на ИСИС, плус десетици странски борци на џихадистите, објавува Бибиси. Повеќе

Изгледа отупевме на тероризам

Процената е дека со инсистирањето на создавање состојба на постојана опасност од терористички напади (големи или мали), ИСИС наместо чист страв успеа да креира замор кај јавноста низ светот во однос на истите. Повеќе

Од каде па ИСИС се намести за масакрот во Лас Вегас?

Во времето кога полицијата на Лас Вегас ги вадеше последните бројки за жртвите, од преку пола свет стигна соопштение од ИСИС дека извршител на масакрот е „војник на Исламската држава“. Ваквото на ништо базирано тврдење беше надополнето со второ соопштение во кое се појаснува дека убиецот наводно пред неколку месеци преминал во Ислам. Повеќе

Маршот на муслиманите во Лондон против ИСИС