таг: еу

Другари од заседа

Едниот (според медиумите) е автократот од истокот, предводник на сè што е труло во ЕУ, и прв човек на унгарскиот режим, а другиот (според медиумите) е слободарот од срцето на ЕУ, бајрактарот на демократијата што треба да ја спаси либералната демократија од напастите кои ја опседнаа. Е, овие двајца речиси се претопуваат во ист човек кога е во прашање ЕУ. Повеќе

Европското доба на понижување

ЕУ ја завршува 2019 беспомошна и со кренати раце од своите најголеми предизвици. Ако оваа стагнација продолжи, единственото прашање е дали Европа ќе се претвори во сателит на САД или на Кина. Повеќе

Европа доби сопствен Зелен договор, речиси

Нарекувајќи го „ова е човекот на Месечината за Европа“, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен го објави досега најдрастичниот предлог за кратење на загадувањето. Повеќе

Претседателот на Азербејџан: Анти-муслиманска Европа не е место за Азербејџан

Азербејџан нема да бара поблиска интеграција со Европа, која дискриминира против муслиманите и ги поткопува традиционалните вредности на земјата, порача претседателот Илхам Алиjев. Повеќе

Зошто НЕ-то на Макрон е првиот чекор кон трајно НЕ

Макрон беше единствен ЕУ лидер кој стави вето на почетокот на преговорите на Македонија за членство во Унијата. И многу е веројатно дека ова вето во блиска иднина ќе остане непроменето. Повеќе

Турската офанзива ја закопа релевантноста на ЕУ

Запрашан дали импотентноста на ЕУ не е соголена со турскиот упад во Сирија, Макрон отворено признава „и јас го делам вашиот гнев“. Повеќе

Епл до ЕУ: Дал сте вие нормални?

Не баш со тие зборови, туку со нивната корпоративна верзија „ова е спротивно на реалноста и здравиот разум“, а се однесува на фактурата за данок што ЕУ му ја испорача на Епл во вредност од 13 милијарди евра. Повеќе

Борис Џонсон и магичните предлози за брегзит

Во сите кампањи што последниве две-три години ги водеше Борис Џонсон проникнуваше по некоја излудена идеја којa никој не веруваше, а тој ветуваше, дека ќе може да ја истера. Сега веќе не е во кампања, ама идеите му се исти како да е. Повеќе

Што и да е, само немој да го викате проширување на ЕУ

Проширувањето станува политика која повеќе нема да се споменува, барем не на средби со граѓани и во парламентите на Западна Европа, пишува заменик директорката на Европскиот совет за надворешни работи, Весела Чернева. Повеќе