таг: дубаи

Фантазија од гол со надворешна

Некогашниот шпански репрезентативец Алваро Негредо, во моментов игра за клубот Ал Наср Дубаи. Синоќа во триумот од 3-0 над Ал Итихад, Негредо во 73' минута постави нови стандарди за гол со надворешна. Повеќе

Како Сити ја прикажува добрата страна на шеиците, а не киднапирање и бегство на жени

За 11 години, шеиците го направија Сити најголем клуб во Англија: блескава инфраструктура, луксуз, богатство, преубав фудбал на Гвардиола и 13 освоени трофеи. Сезонава клубот тргнува кон првата Лига на шампиони во својата клупска историја. Повеќе

Кога Федерер и Агаси играа тенис на висина од 321 метар а топчињата летаа во заливот

Работава мечка страв мене не страв. Како ништо да не било, двајцата воодушевени изјавиле дека имале фантастичен поглед над целиот град. Повеќе

Иринеј Херок // Емирати и песок
Пола Серија А ужива на Малдиви и Дубаи

Италијанското фудбалско првенство паузира оваа недела. Супер можност за еден тон фудбалери да ја збришат на летување во сред јануари. Повеќето уживаат покрај вода и ретко кој се решил за студ. Милинковиќ Савиќ беше дома на божиќна софра, а неговиот колега Луис Алберто глода ребра. Повеќе

„Дигиталниот“ Дубаи ќе заштедува 1,5 милијарди долари годишно

До 2020 година сите апликации за вадење визи, плаќање сметки и обновување лиценци, во превод над 100 милиони документи годишно, во емиратот ќе се извршуваат дигитално, со помош на блокчеин технологијата. На овој начин за една година можат да заштедат 25,1 милиони работни часови. Повеќе

Како во Дубаи се прекинува фудбалски меч

Во регионов сме виделе прекин на фудбалски натпревар да предизвика куче, мачка, коњ, вол, кокошки. Ама во Дубаи се нешто понапредни. Далеку понапредни. Повеќе

Погрешниот ден за административците од Дубаи да се успијат

Во неделата во 7 и 30, шеикот Мухамед бин Рашид ал Мактум, владетелот на Дубаи, се појави во владините канцеларии да види кој е дојден на работа. На сега веќе обострано разочарување, и негово и на вработените, никој не беше дојден. Недела е работен ден во Дубаи. Повеќе

Девојката која победи на пеколниот маратон во Сахара

Marathon des Sables важи за еден од најтешките ултрамаратони на планетата. Во шест дена се трчаат 251 километар по Сахара. Женскиот маратон годинава го освои Русинката Наталија Седих, фитнес тренер од Перм која живее во Дубаи. Повеќе