таг: Белгија

Феноменот Лукаку - дава голови и зборува осум јазици

Летово Интер направи рекорден трансфер откако на Манчестер Јунајтед му плати 65 милиони евра за центарфорот Ромелу Лукаку. Белгиецот освен што е расен стрелец, важи и за полиглот кој зборува осум јазици. Повеќе

Животот пишува стереотипи

Во приватна клиника сред Париз почина 65-годишниот милијардер трговец со дијаманти Ехуд Ланиадо. Причина за смртта е срцев удар, причина за неговото присуство во клиниката Ланиадо би сакал да се проблеми со срцето. Повеќе

Изложба на дела создадени од крв на посетителите

„Црн хоризонт“, која се отвара утре, 9.02 во Шарлероа, Белгија, е дело на двајца Руси - Ерик Булатов и Андреј Молодкин, кои на овој начин протестираат против пропагандните машинерии од која и да е земја.  Повеќе

Унгарија со ЕУ фори удри по Брисел

Владата на Орбан го обвини Брисел за цензура и нарушување на слобода на говор, откако властите од престолнината на Белгија и ЕУ наредија од улиците на градот да бидат отстранети билборди кои ја поврзуваат миграцијата со тероризам. Повеќе

Сторија за таткото на Компани кој стана прв црномурен градоначелник во Белгија

По страшното владеење на Леополд со Конго како белгиска колонија, дојде и денот во една голема белгиска општина Конгоанец да стане градоначалник. Повеќе

Стоперот на Холандија уште не се родил кога последен пат ја добиле Белгија

Вечерва во Брисел репрезентациите на соседните земји Белгија и Холандија ќе се сретнат по 127. пат во својата долгогодишна историја а дуелот го следат неколку занимливости. Повеќе

Таткото на Компани стана прв црномурен градоначалник во Белгија

Пјер Компани е нов градоначалник на бриселската општина Гансхорен. Таткото на капитенот на Белгија и Манчестер Сити на локалните избори бил кандидат на Хуманистичкиот демократски центар а на изборите победил со освоени 39% од вкупниот број гласови. Пјер воедно стана и првиот црномурен градоначалник во историјата на Белгија. Пред неколку години син му стана првиот црномурен лидер на фудбалската репрезентација. Повеќе

Да те видам најди објаснување за голов

Центарфорот на белгискиот клуб Унион Сент Жилоа, Јусуф Ниакате (25) на мечот против Розелар постигна два гола од кои за едниот нема разумно објаснување. Повеќе

Анри не изгубил осет, тоа е вродено

Откако ја одбил понудата на Бордо да стане нивен тренер, Анри се вратил во кампот на белгиската репрезентација која се спрема за натпреварите од Лига на нации. И на еден тренинг покажал дека некои работи не се забораваат. Повеќе