Драма во финалето на ракометна Лига на шампиони: Магдебург стигна до златото

Германски Магдебург е нов европски шампион! Во големото финале пред преполни трибини во Келн, бундеслигашот направи уште еден голем подвиг и го совлада фаворитот Киелце 30-29 (26-26). Ова е четврти пехар во европскиот Куп/Лига на шампиони за германскиот клуб кој во полуфиналето славеше на пенали против Барселона која промаши дури четири пати.

Целокупниот Фајнал Фор традиционално игран во Келн беше драматичен. Во полуфиналните средби најпрвин Магдебург и Барселона режираа права драма на пенали, а Киелце со крајни маки го совлада ПСЖ на Раул Гонзалес.

Во големото финале само неколку часа подоцна (целокупната јавност со право се прашува како е можно финале да се игра во толка кратка дистанца од полуфинале), германската екипа собра сили да се врати резултатски во меч во кој губеше повеќе од 50 минути и на крајот да го крене пехарот.

И покрај тоа што големото финале се играше во Германија, трибините беа поисполнети со полски навивачи кои громогласно го бодреа тимот на Талант Душебаев.

Киелце поведе лесно 4-1 после само шест минути игра, а иако се очекуваше Магдебург да игра без својот важен играч Гисли Кристијансон кој го повреди рамото на крајот од полуфиналето со Барса, нивниот стратег Бенат Вихерт го стави во игра а Исланѓанецот врати со дури шест погодоци и сјајни асистенции.

Киелце на полувреме водеше 15-13.

Жолто-сините од Киелце стартуваа сјајно во вториот дел кога Волф, јунакот од полуфиналето со ПСЖ ја запиша својата десетта одбрана а Алекс Душебаев само продолжи онаму каде застана во полуфиналето. Решеташе од сите позиции.

Киелце за првпат избега на +4 гола разлика но Германецот не би бил Германец ако не се врати кога е најтешко. Магдебург брзо се врати на -2 и влезе во силен налет.

Натпреварот во еден момент од вториот дел беше во прекин 20 минути поради тоа што му се слоши на еден од присутните полски новинари кој и покрај брзата лекарска интервенција, починал. ЕХФ после мечот упати длабоко сочувство до неговото семејство, пријатели и колеги.

Откако натпреварот продолжи Магдебург израмни на 22-22 со головите на одличниот Муше а во самиот финиш се влезе со нерешен резултат: 25-25. Германците поради неспретна замена мораа да го доиграат дуелот со играч помалку а Киелце не го капитализираше тоа и со 26-26 екипите отидоа во продолженијата.

А таму Магдебург беше многу поконцентриран, фокусиран и физички се уште во ритам па заслужено победи 30-29 и стигна до пехарот.

Киеце како и лани одново е поразен во големо финале во кое беше близу пехарот. Полјаците по вторпат во историјата се вицешампиони.

Холанѓанецот Смитс со осум гола беше најдобар поединец кај новиот европски првак. Дамгард и Гисли Кристијансен дадоа по шест а кај Киелце лидер беше Алекс Душебаев со осум гола. Во дуелот за трето место Барселона го совлада ПСЖ.

19 јуни 2023 - 09:32