Верона - Џенова доцнела 15 минути поради криви линии

Серија А сезонава е топ. Тука е Роналдо, тука е Ибрахимовиќ, тука е Конте, има интриги, но старата добра Италија никаде не мрда.

Во неделата играа Верона - Џенова (2:1), но почетокот на мечот доцнел цели 15-16 минути поради тоа што работниците ептен ги утнале линиите пред едниот гол.

Кривата линија прво ја забележал главниот судија кога отишол во набљудување на головите и теренот пред стартот. Тогаш работниците морале одново да ја мерат и исправуваат линијата. Поради ова мечот почнал 15 минути подоцна зошто во епоха на ВАР секој сантиметар е многу важен.

За точноста и прецизноста се погрижи една врвка:

Но на крајот за жал работниците не исцртале идеални линии. Еве како изгледаше петерецот во голманскиот простор. Во овој момент Верона го постигна победничкиот гол:

Пред три сезони вакво нешто се случи и во МЛС: пред мечот Монтреал - Торонто судијата видел криви линии па брзо редарите и работниците се фатиле за работа. Прво со зелен спреј ги покривале старите линии а потоа цртале нови. Поради ова мечот каснел цели 32 минути:

13 јануари 2020 - 11:06