таг: верона

Гатузо во Милан месечно зема отприлика колку и македонските тренери

На некогашниот најголем борец на фудбалските терени во Европа не му ја зголемиле платата која што ја земаше како тренер на младинците. Повеќе

Најхаотичните 18 дена на Касано кој доби понуда да игра за пита

Само еден играч на планетава земја во рок од една недела два пати се има пензионирано од фудбал. Со оглед на сите негови глупоштини во кариерата и не треба да не чудат овие постапки. Инаку најново, доби понуда од аматерски клуб каде му трдат дека нема да го пука носталгија за дома. Повеќе

Џампаоло Пацини ја врати Верона во Серија А

Талентот кој го поседуваше во легендарната генерација на Аталанта, Пацини подоцна во кариерата го демонстрираше во повеќе италијански клубови. Раатот го најде во Верона на која што ѝ донесе експресно враќање во најдобрата лига и стана идол на тифозите. Повеќе

Летечки магариња или стари магариња од Киево

Италијанскиот прволигаш од градот Верона ги има најстарите фудбалери во Топ 5 европските лиги. Просекот на години на „жолто-сините“ од Верона е 32,9. Повеќе

Кои второлигаши се најблизу до прва лига
Фудбалско подземје

Европската фудбалска сезона се ближи до крајот. Ако во елитните шампионати на Стариот континент знаеме се што се случува, да ја видиме ситуацијата во вторите лиги. Повеќе

Приказната за фудбалскиот пат на Адриан Муту
Фудбалерот со најбурно минато

Најталентираниот фудбалер во историјата на Романија е човек за кој би можело да се сними филм кој рутински би ги собрал сите фестивалски награди. Неговиот подем и пад е долг колку патот од пеколот до рајот и назад преку чистилиштето. Повеќе

Број 8: Мајмуне

Навивачите на Верона може да жалат што нивниот клуб испадна од Серија А сезонава и тоа како убедливо последен на табелата. Единствена забава Веронезите најдоа на гостувањето во Болоња. Додека спикерот ги читаше домашните играчи по број, тие од гостинскиот сектор наместо вообичаено да свират, урлаа Scimmia! или во превод Мајмуне! Повеќе

Грмеше во Верона за Лука Тони

„Тони заменик-градоначалник“, „Клонирајте го“, „Како него нема никој друг“, беа само дел од паролите испишани од навивачите на Верона на мечот против Јувентус кој беше последен во кариерата на високиот центарфор. Тони од пенал со Паненка го постигна 324 гол во кариерата на 344 натпревар. Го заменија во 85’ минута кога целиот стадион стана да го поздрави шампионот. Повеќе

Лука Тони стигна до крајот, најави повлекување

Во 2006. година стана светски првак со Италија и првиот Италијанец кој ја освоил Златната копачка за најдобар стрелец во Европа, има две титули со Баерн Минхен и смени преку 12 клуба. Конечно стигна до финишот. Повеќе