Евробаскет 2015

Убедлив пораз од Хрватска, со Грузија за пласман понатаму

По вчерашниот триумф над Холандија, македонските кошаркари вечерва го положија оружјето пред домаќинот на шампионатот, селекцијата на Хрватска. Во Загреб 73:55 за Коцкестите.

Иако Хрватска поведе со 3:0 па со 7:2 на самиот старт преку Богдановиќ и Томиќ, нашите репрезентативци се вратија во игра со неверојатната серија од 10:0.

Дамјан Стојановски и Владо Илиевски погодија за три и поведовме 12-7, по што домашниот селектор Перасовиќ нервозно реагираше и побара тајм-аут. Првата четвртина ја затворивме со наше водство 18:15.

Стипчевиќ ја крена Арената на нозе кога по неговите поени Хрватска израмни 23:23. Тој момент ни малку не им ги врза рацете на нашите кошаркари кои повторно поведоа со 27:23. Самарџиски го затвори полувремето кое заврши 32:30 за нашата селекција.

Добрата игра во првиот дел и шансата за победа како да ги подисплаши нашите кошаркари кои веќе на стартот од третиот период имаа неколку загубени топки и нереализирани напади по што Хрватска поведе 52:42.

Се обидуваа Симоновски и Костоски со тројки, но процентот на реализација не им беше сличен на оној вчерашниот, па Хрватска замина на највисоки 59:46. Следуваше тројката на Ѓуровски која како да ги налути домаќините кои направија серија 10:0 и се одлепија на недостижни 69:49.

До крајот од мечот, селекторот Србиновски им даде шанса на Брчков и Љубомир Младеновски, но Хрватите не застанаа и на крајот ги поставија конечните 73:55.

Најефикасни во нашата селекција беа Самарџиски со 10 поени и Дамјан и Војдан Стојановски со по 9 погодоци. Кај Хрватите, Шариќ прв стрелец со 15, а Бојан Богдановиќ уфрли 13 поени. Утре е денот Д за нашата селекција која игра против Грузија. Во случај да победиме ќе обезбедиме пласман во осминафиналето.