таг: македонска фудбалска репрезентација

Од 2010-та сме немале ваков пласман на рангот на ФИФА

По четирите освоени бодови на стартот на квалификациите за ЕП 2020, македонската фудбалска репрезентација бележи скок од три места на ранг листата на ФИФА. Повеќе

Кој ги ќари дресовите на Пандев и Столе во Љубљана?

Македонската фудбалска репрезентација на стадионот Стожице имаше голема поддршка од Македонци кои живеат во Италија. Организирано со автобус отпатуваа за да ги бодрат во Словенија, а овие им возвратија ептен како што треба. Џани на крај им беше водач. Повеќе

Нема сила што може да го сруши ова семејство

Македонската фудбалска репрезентација успешно ги мина воведните два меча од квалификациите за ЕП 2020. Оваа селекција заедно со селекторот и стручниот штаб знае како да се мотивира и на тренинг и пред и после натпревар. Гестови кои ја одржуваат репрезентацијата во живот. Повеќе

Јуначката интервенција на Бејтулаи со глава

Егзон Бејтулаи беше изненадувањето во составот на Мрме. На фудбалерот на Шкендија на Википедија му стојат само пет репрезентативни настапи. Синоќа против Словенија доби задача да ја засили одбраната на сметка на Трајковски кој беше дел од офанзивната постава против Летонија. Треба сите колеги рака да му пружат за оваа пожртвуваност. Чист гол спаси. Повеќе

Традиционалната славеничка атмосфера во соблекувална

Не дека вечерва тепавме па има повод за славење, ама сепак убава е оваа атмосфера која веќе некое време ја гајат овие момци. Играта, хемијата во тимот и позитивните резултати, македонската фудбалска репрезентација од Лига на Нации ги продолжува и во редовните квалификации за ЕП 2020. Повеќе

Барди го матираше Облак, Македонија се враќа непоразена од Љубљана

По триумфот над Летонија од 3:1, македонската фудбалска репрезентација одигра нерешено на гостувањето против Словенија со што стигнува до солидни 4 бода по првите две кола во квалификациите за ЕП 2020. Словенија - Македонија конечни 1:1. Повеќе

Ечат македонски песни во Љубљана

Македонската фудбалска репрезентација има голема поддршка на вториот квалификациски меч на гости во Словенија. Меѓу македонските навивачи во Љубљана како засилување пристигнаа и околу 50 ептен расположени Македонци од Италија.  Повеќе

Славјето во соблекувална го водеше Јане

По триумфот над Летонија од 3:1, грмеше соблекувалната на македонската фудбалска репрезентација, а меѓу бандата на Мрме беше и малиот Јане кој ги диригираше скандирањата. Убава вечер со голем јубилеј на Пандев и мајсторски лоб на Елмас. Повеќе

Лесен залак за Македонија

Македонската фудбалска репрезентација со победа го отвори новиот квалификациски циклус за ЕП 2020. Момците на Игор Ангеловски играа викторија пред голот на Летонија која е 131-ва селекција според рангот на ФИФА и ја решија уште во првото полувреме. Повеќе