таг: македонска фудбалска репрезентација

Традиционалната славеничка атмосфера во соблекувална

Не дека вечерва тепавме па има повод за славење, ама сепак убава е оваа атмосфера која веќе некое време ја гајат овие момци. Играта, хемијата во тимот и позитивните резултати, македонската фудбалска репрезентација од Лига на Нации ги продолжува и во редовните квалификации за ЕП 2020. Повеќе

Барди го матираше Облак, Македонија се враќа непоразена од Љубљана

По триумфот над Летонија од 3:1, македонската фудбалска репрезентација одигра нерешено на гостувањето против Словенија со што стигнува до солидни 4 бода по првите две кола во квалификациите за ЕП 2020. Словенија - Македонија конечни 1:1. Повеќе

Ечат македонски песни во Љубљана

Македонската фудбалска репрезентација има голема поддршка на вториот квалификациски меч на гости во Словенија. Меѓу македонските навивачи во Љубљана како засилување пристигнаа и околу 50 ептен расположени Македонци од Италија.  Повеќе

Славјето во соблекувална го водеше Јане

По триумфот над Летонија од 3:1, грмеше соблекувалната на македонската фудбалска репрезентација, а меѓу бандата на Мрме беше и малиот Јане кој ги диригираше скандирањата. Убава вечер со голем јубилеј на Пандев и мајсторски лоб на Елмас. Повеќе

Лесен залак за Македонија

Македонската фудбалска репрезентација со победа го отвори новиот квалификациски циклус за ЕП 2020. Момците на Игор Ангеловски играа викторија пред голот на Летонија која е 131-ва селекција според рангот на ФИФА и ја решија уште во првото полувреме. Повеќе

Асистенција на Пандев и Алиоски прц 1:0

Само 11 минути и беа доволни на мотивираната Македонија да го отвори резултатот на првиот квалификациски меч за ЕП 2020 против Летонија. Капитенот повлече контра и по лево му сервираше топка на Алиоски кој кроз мишки му ја протна на голманот. Повеќе

Честито 100-ка мајсторе

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација и официјално вечерва станува втор фудбалер во историјата со 100 настапи за Македонија. По тој повод претседателот на ФФМ Муамед Сејдини и генералниот секретар Филип Поповски му подарија специјален дрес, златна плакета и сребрен медал за заслуги за развојот на македонскиот фудбал. Повеќе

Победата на Македонија со Летонија, кога Георгиевски си ја закопа како никој до сега на Градски

Со вечерашниот прв противник во квалификациите за ЕП 2020, не сме се паднале до сега во ниту една квалификациска група. Историјата бележи само една меѓусебна пресметка, онаа кога на пријателски меч дебитираше како селектор Бошко Ѓуровски. Повеќе

Најдрагите голови на Пандев за Македонија

Во пресрет на утрешниот прв меч во квалификациите за ЕП 2020, Горан Пандев ќе стигне до голем јубилеј од 100 репрезентативни настапи. Повод да одговори на прашањето, кои голови му се најдраги за својата земја. Повеќе