таг: македонска фудбалска репрезентација

Асистенција на Пандев и Алиоски прц 1:0

Само 11 минути и беа доволни на мотивираната Македонија да го отвори резултатот на првиот квалификациски меч за ЕП 2020 против Летонија. Капитенот повлече контра и по лево му сервираше топка на Алиоски кој кроз мишки му ја протна на голманот. Повеќе

Честито 100-ка мајсторе

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација и официјално вечерва станува втор фудбалер во историјата со 100 настапи за Македонија. По тој повод претседателот на ФФМ Муамед Сејдини и генералниот секретар Филип Поповски му подарија специјален дрес, златна плакета и сребрен медал за заслуги за развојот на македонскиот фудбал. Повеќе

Победата на Македонија со Летонија, кога Георгиевски си ја закопа како никој до сега на Градски

Со вечерашниот прв противник во квалификациите за ЕП 2020, не сме се паднале до сега во ниту една квалификациска група. Историјата бележи само една меѓусебна пресметка, онаа кога на пријателски меч дебитираше како селектор Бошко Ѓуровски. Повеќе

Најдрагите голови на Пандев за Македонија

Во пресрет на утрешниот прв меч во квалификациите за ЕП 2020, Горан Пандев ќе стигне до голем јубилеј од 100 репрезентативни настапи. Повод да одговори на прашањето, кои голови му се најдраги за својата земја. Повеќе

Каде и како играат македонските фудбалери по странство

Најголема македонска фудбалска колонија има во Словачка каде нашите момци играат сосема солидно. Покрај стандардните од Топ5 лигите, имаме претставници и во Романија, Израел, Швајцарија, Унгарија, Бугарија, Грција.... Повеќе

Мал пад на Македонија на ранг листата на ФИФА

Светската куќа на фудбалот ја објави првата ранг листа за 2019-та на која евидентни промени има само кај земјите кои учествуваат во Азискиот Куп на нации. Повеќе

Пристојна година за македонскиот фудбал, ја задржавме позицијата

ФИФА ја објави најновата ранг листа на која македонската фудбалска репрезентација не доживеа промени и остана на 68 место во светот со 1343 поени. Повеќе

АС: Реал Мадрид сериозно заинтересиран за Елиф Елмас

Реномираниот шпански АС, се повикува на македонскиот портал Скопје24 и на насловната страна на својот сајт објавува занимлива вест. Повеќе

Извлечени квалификациски групи за Европско2020, Македонија во пристојна група

Во престолнината на Република Ирска, Даблин, во 12 часот по средноевропско време се извлекоа квалификациските групи за ЕП 2020 година кое за првпат во историјата ќе се игра на различни места во повеќе градови. Повеќе