таг: шпанска фудбалска репрезентација

Гестот на Рамос дефиниција за капитен

Шпанија до 64’ минута го кршеше отпорот на Шведска и конечно го скрши. Најпрвин Серхио Рамос погоди од пенал, а вториот удар од белата точка кој Шпанците го добија во 85’ минута реши да му го даде на Алваро Мората, за да му билда самодоверба. Повеќе

Во солзи го напушти Челси и отиде да го спасува другарот Анри

Во текот на мечот Челси - Нотингем Форест од ФА Купот, целиот „Стемфорд Бриџ“ сфати дека овој натпревар ќе биде последен за Сеск Фабрегас не само за Челси туку и воопшто во Англија. Повеќе

Тивка вода Јаго Аспас - дискретниот херој кој го одби Реал за да остане на Океанот

Ако во Галиција, еден од најубавите реони во Шпанија кој излегува на Атлатнскиот океан прашате кој е подобар, Меси или Роналдо, ќе ви одговорат: „Јаспас“. А Јаспас е човекот-икона на Селта Виго кој се врати од Ливерпул само да биде дома меѓу своите. Повеќе

Чудесниот Пако кој замина од Барселона и дава гол на секои 27 минути

Го држеа на клупа со месеци и Алкасер не можел веќе да издржи затоа што без играчко време не бил среќен па решил да замине од „Камп Ноу“. Се испостави дека одлуката да потпише со Дортмунд беше неверојатна затоа што Пако руши рекорди во Германија. Повеќе

Спектакуларно дерби Португалија - Шпанија, Роналдо фуриозен
СП 2018

Во дербито на првото коло видовме шест убави голови а Кристијано Роналдо постигна три гола од кои третиот за бод беше право ремек дело од слободен удар. Португалија - Шпанија 3:3. Повеќе

Фернандо Јеро ќе ја води Шпанија на Светско првенство

Легендарниот капитен на Реал Мадрид кој неколку години работи во шпанската фудбалска федерација и официјално е назначен за заменик на сменетиот Хулен Лопетеги. Повеќе

Талентот на Барселона кој поради анксиозност пропушти злато на Европско

Во разговор за Гардијан, најмладиот дебитант во историјата на Барса, стрелец на 900 гола во младинските категории и освојувач на два пехари во Лига на шампиони, ја отвори својата душа. Повеќе

Иниеста сакал да го пропушти Светското на кое ѝ донесе злато на Шпанија

Во еден од најтешките периоди од животот кога мислел дека сè околу него е темно, Иниеста дознава дека неговиот добар другар Даниел Харке - капитен на Еспањол, умрел по срцев удар. Му се руши светот но решава да се бори и дава гол во финале на Светско. Повеќе

Шпанија последен пат загуби во квалификации за СП, кога Македонија уште немаше фудбалска репрезентација

На денешен ден пред точно 24 години, македонската фудбалска репрезентација го одигра првиот официјален натпревар, а истата година Шпанија го забележа последниот пораз на квалификации за Светско. Колку е интересна ова историјава во фудбал. Повеќе