Македонија рутински ги реши аматерите од Гибралтар

Македонската фудбалска репрезентација уште во прво полувреме го затвори најлесниот меч во групната фаза од Лига на нации. Конечниот резултат е 4:0, односно убедливата предност која ја стекнаа уште по првите половина час игра. Милевски им даде шанса на четворица дебитанти.

Најатрактивната содржина од средбата се случи во првите 30 минути во кои на семафорот стоеше 4:0 и тоа практично беше крај за надежите на гостинот дека може да се надева на сензација во Скопје.

Македонија силно го притисна Гибралтар и во првите 45 минути имаше 65% посед на топка и 15 удари од кои четири завршија во гол.

Селекторот Благоја Милевски очекувано направи голема ротација во турбо јунскиот распоред од четири меча за десет дена и направи седуммина измени во стартниот состав за разлика од претходниот меч.

Тоа беа голманот Дамјан Шишковски, целосното новата одбрана составена од Тодороски, Зајков, Серафимов и Ристевски, во среден ред почна Николов место Спировски, а на местото на Милан Ристовски во напад шанса доби Бојан Миовски.

На стартот од вториот дел направи три измени, а тоа се Валон Етеми, Бојан Димовски и Енис Фазлагиќ кои дебитираа во националниот тим, исто како и дебитантот Томче Гроздановски кој влезе на 10 минути до крај.

Публиката на Градски уживаше по само 4 минути игра кога Енис Барди покажа зошто е препознатлив по мајсториите кои ги изведува од слободен удар.

Потоа Миовски во рок од две минути во 14 и 16 минута постигна два гол, а конечните 4:0 ги постави Дарко Чурлинов во 31-ва минута.

Грузија не успеа да слави дома против Бугарија и одигра само 0:0 и сега предноста од 5 бода пред Македонија падна на 3. За пласман на прво место, нашите фудбалерите во последните две гола мора да ја победат дома Бугарија и на гости Грузија, но да бркаат и подобра гол разлика од Грузијците.

Последните две гола кола се закажани за 23 и 26 септември.

12 јуни 2022 - 20:03