таг: Македонија

Зошто НЕ-то на Макрон е првиот чекор кон трајно НЕ

Макрон беше единствен ЕУ лидер кој стави вето на почетокот на преговорите на Македонија за членство во Унијата. И многу е веројатно дека ова вето во блиска иднина ќе остане непроменето. Повеќе

Неготинчанка ќе игра во финале на Лига на шампиони со Барселона

Додека целата планета уште зборува за чудата на Меси и Барселона кои се на прагот од ново епско финале во ЛШ, за највредниот пехар во Европа ќе се бори и женскиот тим на Барса за кој со успех игра Македонката Наташа Андонова. Повеќе

Македонија се пласираше на Европско првенство во одбојка

Одбојкарите се дискретните херои на почетокот на новата 2019 година. Со убедлив триумф од 3-0 над Унгарија, најдобрите македонски одбојкари го остварија сонот да се пласираат на едно Европско првенство. Повеќе

Атинските ученици на протести против Македонците од Солун

Претстојниов период ќе имате уникатна шанса во живо да гледате како од нула се создава идентитет на нова нација, штета што тоа ќе биде истиот оној од кој ние се откажавме. Што се однесува на насловот ништо не е погрешно околу него. Повеќе

Пораз на Македонија од Грција

По не баш убедливата игра против Турција во Битола, македонските ракометари вечерва го претрпеа можеби најтешкиот пораз откако играме квалификации против далеку послабо рангирана репрезентација. Грција - Македонија 28-26. Повеќе

Солунски ПАОК се соочува со казна поради транспарентот за Македонија

И поради лоша организација на мечот од 3. квалификациско коло за ЛШ против Спартак Москва - нападнати руски новинари, употреба на ласер при изведување на пенал за гостите и уште неколку дела. Повеќе

Грција, 1993 година
Може да потсетиме нешто?

Хелсиншки и Хјуман рајтс пишуваат детален извештај за скандалозната состојба со човековите права во Грција. Сосе одења во затвор затоа што некој се чувствувал за Македонец. Но, 1993-та година е тоа, си мислиме дека дури и младата македонска држава да се покаже неука во одбрана на тие луѓе, самата Европа нема да дозволи тоа така да помине. Европа е тоа, човекови права, вредности, цивилизација! Во 2018 е јасно како тоа помина: потпишавме дека нема што таму некој да се чувствува како Македонец. Освен ако е Грк. Повеќе

Грчките компании се подадоа да регистрираат „македонско“ потекло

Над 4.000 грчки компании што го користат зборот македонски, македонско, македонска и сл. во името на своите производи ќе мора истото да го регистрираат во европските и меѓународните агенции и тоа што е можно побрзо пред изгласувањето на договорот од Преспа. Повеќе

Кога името не е важно
Поглед од Бугарија

Драги Македонци, да си во Европа, во голем дел е исто како да си вон Европа. Сè зависи од тоа што сакате и што сте подготвени да истрпите. Колку ќе им барате и како ќе ги избирате оние кои треба да ве водат. Прашање на стандарди, како и сè во животот. Повеќе