таг: златен медал

Ричарлисон ѝ го посвети голот на баба му, ама заборави како се вика

Напаѓачот на Евертон важи за еден од подобрите бразилски фудбалери на денешницата. Поседува страшна техника, експлозивност, одличен дриблинг. На Копа Америка го пропушти четвртфиналето против Парагвај поради заушки, но брзо се врати во составот. Повеќе

Линдзи Вон, убавата шампионка на скии ја заврши кариерата

Легендата на алпското скијање пред неколку недели призна дека се предава во борбата со честите повреди: „Срцето и разумот ми говорат дека можам да настапувам уште, но телото се противи“. Повеќе

Црномурниот јунак кој постави рекорд и освои злато пред очите на Хитлер

Филмот Molly’s Game (2017) во кој има интересен дијалог за атлетичарот Џеси Овенс ја инспирираше светската јавност да се потсети на легендарниот Американец кој во многу опасно време станал главен херој на берлинската Олимпијада во 1936 година. Повеќе

Белорусинката која раскрвавена освои злато во маратон на Европско

Додека читавме како македонската претставничка на трка од Европското во атлетика заврши убедливо последна, па уште и позираше со гест „двоглав орел“ кој знаеме што означува, Белорусинката Мазуренок направи надчовечки подвиг до златото. Повеќе

Приказната за еден олимписки медал

Германски кревач на тегови и ветува на својата сопруга дека ќе освои златен медал на Олимпијада. Сопругата загинува во сообраќајка една година пред Олимпијадата во Пекинг. За да го оствари ветувањето, во олимпиското финале тој треба да крене 10 килограми повеќе од сопствениот личен рекорд. Повеќе

Иранските спортисти ги продале медалите за помош после земјотресот

Вечерта на 12. октомври на границата меѓу Иран и Ирак згрмел страшно разорен земјотрес во кој настрадаа повеќе од 500 луѓе а околу 8.000 биле повредени. Иранските спортисти реагираа на трагедијата и собирале средства за помош на луѓето. Повеќе

Последната сезона за Болт, остануваат уште 4 трки
Легендата завршува кариера

По Франческо Тоти во фудбалот, Коби Брајант во кошарката, сега уште еден легендарен спортист ќе ги закачи патиките на клин и ќе се збогува од активното трчање. Повеќе

Кучето што заслужи жолта маица и златен медал
Најемотивниот олимписки медал за спортот во Канада

Александар Билодо е канадски скијач кој во кариерата се мотивирал на разни начини да го оствари својот сон, но за да стигне до него имал само една инспирација, а тоа е неговиот брат на кој му го посвети моментот на кариерата. Повеќе