таг: тајланд

Крај достоен на имиџот

Речиси 200 кила тежок Американец е најден мртов во ресорт во Тајланд прочуен по проституција. Излезе дека ова не е прв пат медиумите да имаат пишувано за човеков. Повеќе

Рекламирање во Тајланд

Само љубоморен човек нема да се согласи дека дечките што ја направиле рекламава се вистинските херои на глобалниот маркетинг. Повеќе

Пеналот на тајландскиот Роберто Баџо

Азиското фудбалско првенство 2018 донесе голем интерес на овој континент. Преполни стадиони, многу голови, акции, шанси. Синоќа во реваншот од полуфиналето играа Тајланд и Малезија. Првиот меч завршил 0-0 а реваншот 2-2. Во 95’ минута од мечот, најдобриот стрелец и играч на целиот шампионат, Тајланѓанецот Адисак Краисорн (8 постигнати гола), добива пенал да ја однесе својата земја во финале. Повеќе

И Тајланд има свој Столе

Во четвртото коло од групната фаза на Азискиот фудбалски шампионат (се игра на две години), Филипини и Тајланд одиграа 1-1. Домаќинот израмни со гол на Јовин Бедик во 81’ по лоша проценка и слаба реакција на голманот на Тајланд, Чачаи Будпром. Повеќе

Во Лестер недостасуваат букети цвеќиња, сите се простуваат од сопственикот

Во вторникот, три дена откако хеликоптерот на сопственикот на Лестер се сруши и притоа загинаа тој и уште четири лица, непрестано се носат цвеќиња на местото на хаваријата, веднаш до стадионот „Кинг Пауер“. Повеќе

Чадор пазар

Се наоѓа во Тајланд a името го добива затоа што целиот пазар се собира како чадор во моментот кога низ него минува воз. Буквално низ него, на едвај 50-на сантиметри од тезгите минува воз. И така по осум пати на ден. Повеќе

Eтиката на правењето филм инспириран од спасувачката акција во Тајланд

Во приказната за 12-те момчиња и нивниот нивниот тренер има сè што може да посака еден блокбастер: неизвесност, акција, херојство, среќен крај. Но по првичните муабети дека Американци се подготвуваат да ја адаптираат, Тајланѓаните велат дека нема да дозволат нејзино „обелување“. Повеќе

Човек на денот

Мае Буа Чаичеун е одгледувач на ориз од Тајланд. Не е некој голем земјопоседник туку има оризови полиња доволно колку „да се пројде,“ кои се наоѓаат во близина на пештерата во која беа заглавени децата. Таа исто таа е една од локалните жени што од почетокот на операцијата за спасување се пријавува како волонтерка и работи како готвач во кампот. Повеќе

Тајландско ситно?

Малку од малку да ни беше јасно нешто околу клипов па да имаме од каде да почнеме, вака сме само на: концерт, публика, најверојатно „играње“ и Тајланд. Повеќе