Селекторот на Индонезија се израдува за момент како Арсенал за титулата

Додека цел фудбалски свет синоќа го гледаше миланското дерби во ЛШ, Индонезија и Тајланд играа финале од 120 минути со 7 гола, 16 жолти и 6 црвени картони.

Редоследот на настаните ќе го почнеме со селекторот на Индонезија Индра Сјафри, кој на 2:1 се радуваше дека е крај и дека трофејот е нивни. И со право, со оглед на тоа што се играше 9-та минута од судиското продолжение, а беа доделени 7. Ама друго било работата. Погледнете.

30 минути подоцна нов голем пресврт.

Анан Јодсангвал е стрелецот на голот на Тајланд за 2:2, ама во судиското продолжение гостите сепак примија три парчиња и го загубија финалето.

Се работи за игрите во Југоистотчна Азија кои се одржаа во Камбоџа и кои Индонезија ги добива за прв пат после 1991-ва.

Поради групна тепачка во два наврати, во хаотичното финале беа исклучени четворица играчи и двајца тренери. Поразениот Тајланд го заврши мечот со 8 играчи.

Селекторот на Индонезија на крај изјавил дека си простиле и се прегрнале, а Азиската фудбалска федерација соопшти дека е разочарана од настаните и дека ќе спроведе истрага.

17 мај 2023 - 15:55