таг: Србија

Србија има трет пат, за мерак

Кандидатот на СПН, Љубиша Бели Прелетачевиќ, за само 3 часа откако почна да собира потписи за кандидатура за претседател на Србија, успеа да наниже поддршка од вкупно 46.000 граѓани. Како тоа кои се СПН? Сарму Пробо Ниси. Сериозно. Повеќе

Жељко Обрадовиќ - европскиот Фил Џексон

Важи за најдобриот тренер во Европа. Освои 8 титули во Евролигата со 5 различни тимови (Партизан, Хувентуд, Реал Мадрид, Бенетон и Панатинаикос). И да не се разбирате многу од кошарка, лесно ќе најдете заеднички јазик со Жељко Обрадовиќ. Тренерот на Фенербахче одлично зборува шпански, грчки, италијански и англиски јазик. Повеќе

Медиумска милитаризација на Балканот

Србија и Хрватска тргнаа во набавка на ново оружје и размислуваат околу повторно воведување на воениот рок, додека Косово се погласно бара сопствена армија. На вака зовриената ситуација посебен "Балкан 1991" шмек и даваат медиумите. Повеќе

Тито ги издигна Хрватска и Словенија на сметка на Србија?

Омиленото балканско хоби - претурање по историјата, само што доби интервентна доза стероиди во форма на 12 милиони страници документи на ЦИА од кои е тргната ознаката државна тајна, а таму: Тито, СФРЈ, Србија, Хрватска, Словенија. Повеќе

Кој последен ќе си оди, бар нека биде пристоен

Кога беа најавени изборите - овие одржаните, а не овие што допрва треба да се случат - Фејсбук го зафати нова "инфекција" на бесни и лути и оние фрустрирани кои рекоа дека ќе заминат што е можно подалеку од оваа земја. Затоа што кога заминувате од лични причини, тогаш се пакувате во тишина, но кога заминувате заради револт и сето она што не можете да го имате во оваа земја, тогаш дигиталното збогување, со оние огромни писма и пораки, не е невообичаено. Повеќе

Кога и во добро ќе ти текне на Путин

Не е редот да го спомнуваш Путин само кога ти е зорт, треба и празник да се честита, па макар вие биле само неколку луѓе, со Пунто и хармоника сред шума во Србија. Повеќе

Сè е добро во НБА, ама ми фалат ќебапи

Откако се врати во првата петорка на Денвер и дава во просек по 12 поени на натпревар, Никола Јокиќ повторно ја заинтересира јавноста од неговиот роден Сомбор па до Денвер, а овој пат зборуваше за тоа кога пиел три литри Кока-кола и колку ќебапи јадел. Повеќе

Добар потег на Бане

Со плата од Премиер лига која ти ја дава клуб по име Челси, човек само малку треба да се сети како може да израдува дете, а тоа да му донесе едно големо браво. Бранислав Ивановиќ купи карти за 50 деца за мечот меѓу Велс и Србија и потоа најде време и да се сретне со нив. Повеќе

Колку заработуваат странците сезонава во НБА

Не е мал бројот на кошаркари кои ќе потпишат договор во НБА, нема да задоволат таму и се враќаат назад во Европа а американските франшизи и натаму ги плаќаат до крајот на договорот. Народски кажано клати врата-земај плата. Колку реално земаат странците кои играат во НБА? Повеќе