таг: скудето

Контурите на новиот Интер сериозно го предизвикуваат Јувентус

Едно е сигурно - ќе гледаме трка меѓу „Сарибол“ и прагматичниот жесток стил на Антонио Конте. За разлика од претходните сезони кога не знаеше кај тера, Интер овојпат делува, макар наизглед, сериозно намерачен да му се испрси на Јувентус. Повеќе

Јувентус ја прослави титулата, поздравени Де Роси, Барѕаљи и Алегри

Јувентус го прослави 35 скудето во историјата, 37-мо според толкување на клубот и навивачите (оние титули од Калчополи). Прославата мина интересно. На трибини беа Арон Рамзи и Џиџи Буфон, Барѕаљи (38 години) се прости од Јуве, Алегри го поздравија навивачите, а Роналдо го опна син му по глава со трофејот. Повеќе

За да му удоволи на американскиот пазар, Јуве ги тргна 116 години старите штрафти

Официјалната домашна варијанта на дрес на Јувентус за новата сезона 2019/2020 ја претставија овој месец, но на интернет се зборува за неа уште од минатата есен. Навивачите поделени. Повеќе

Хегемонија на владетелот кој 8 години е на тронот

Со триумфот од 2-1 против Фиорентина, Јувентус по 35. пат стана шампион на Италија. Ова е 8-мо скудето на Јуве по ред и тоа е рекорд не само во Серија А, туку и во сите Топ-5 лиги во Европа. Повеќе

Јувентус уште во недела може да ја одбрани титулата

Актуелниот шампион на Италија треба да врзе уште само две победи и со тоа дефинитивно ќе слави нова титула, без разлика на резултатите кои ќе ги остварат Наполитанците. Ама има опција и за порано, уште овој викенд, така што веќе треба да им се спремни маиците и конфетите. Повеќе

Како Камора управувала со клубот Наполи и кокаинот на Марадона

На клановите на Камора големите фудбалски ѕвезди им биле важни за нивната репутација и влијание меѓу мафијашките семејства. Повеќе

Џиџи Буфон е првиот деветкратен шампион во Италија

Јувентус ја извојува седмата шампионска титула по ред откако ремизираше 0-0 со Рома во 37. коло од Серија А. За „Старата дама“ ова е 34-та титула во историјата а дури 9 од нив освоил голманот Буфон. Повеќе

Чудото кое треба да го направи Наполи за Скудетото е невозможно

Јувентус не е официјално шампион на Италија, ама според сценариото кое треба да се случи за да не биде, може да почне да слави. Наполитанците џабе го превртија градот наопаку откако славеа на Алијанц. Повеќе

Култните дресови на легендарниот Бразилец Кафу

Поминаа десет години откако Бразилецот Кафу ја заврши кариерата а неговиот насмеан лик додека џвака мастика во некој од легендарните дресови го паметиме к’о вчера да беше. Повеќе