таг: силвио берлускони

Како напредува Монца - чисто италијанскиот клуб на Берлускони и Галијани

Во свет каде со фудбалските клубови владеат азиски инвестициски фондови, играчите менуваат клубови како чорапи и нема никаква романтика, приказната за Монца е убава бајка која не знаеме дали ќе има среќен крај. Повеќе

Берлускони му се враќа на фудбалот, ќе купува третолигаш

Поранешниот претседател на Милан го продаде клубот на кинески бизнисмени во април минатата година и заедно со неговата десна рака Галијани се повлекоа од „Сан Сиро“. Сега сакаат да се вратат во фудбалот. Повеќе

Берлускони се враќа на голема врата во политиката, не и во Милан

Тој е ноќна мора за италијанската левица и партијата во подем „Пет ѕвезди“. Има еден куп кривични пријави за него, обвиненија и тужби а додека тој оди на рочишта, славниот Сорентино за него снима филм. На Берлускони му е интересно и без Милан. Повеќе

Rai ќе ја пренесува Јуве - Торино без коментатори поради штрајк
Замешан и Берлускони

Н 3. јануари во Купот ќе се игра големото торинско дерби. Ќе го пренесува култниот канал Rai Sport а во преносот нема да има коментатори, јавувања од терен и дебата во студио. Повеќе

Не е вистина дека во Милан е катастрофа, уште полошо е

Газдата на Милан до октомври 2018-та треба да врати долг од 350 милиони евра. А се надевал дека ќе успее преку пласман на Милан во Лигата на шампионите, пат кој не само што е трнлив туку делува и непрооден. Во каква ситуација се наоѓаат „Росонерите“? Повеќе

Првиот пат кога го сретнавме Берлускони нѝ изгледаше на лудак
Од спомените на Костакурта

По славното тридецениско владеење, Силвио Берлускони и официјално се повлече од својата омилена играчка и ја остави во наследство на кинескиот милијардер Јонгхонг Ли. Впечатоците за него ги раскажува еден од великаните на Милан. Повеќе

Милан го купија Кинези, заврши ерата на Берлускони

По неколку месеци стани-пани, Кинезите и Силвио Берлускони го склопија договорот со кој легендарниот ’Берлуска’ заминува од институцијата која што ја направи славна и трофејна. Со него заминува и Галијани. Повеќе

Аркан, Блатер, Ескобар, Берлускони, Мамиќ...тие се тие

И сега се прашувате што бараат овие “чесни“ момци заедно во наслов. Гол.ком направи листа на топ 20 најконтроверзни претседатели во фудбалот. Друштвото е “ултра скромно“, а од нив дури седуммина се Италијанци. Повеќе

Комедијата со Кинезите во Милан

Стефано Корти и Алесандро Онис се комичари на кои им дошло преку глава од тетеравењето на Берлускони со продажбата на Милан на кинеските милијардери, па решиле да направат мала рапсодија. Наоѓаат Кинези кои во Милано работат како и секој просечен Кинез, ги дотеруваат во одела и во луксузни џипови ги носат до Миланело па до Сан Сиро за да се запознаат со клубот и управата. Најјак момент е кога еден од обезбедувањето им вика: “Сега ќе се јавам кај г-ѓа Барбара Берлускони и кај Галијани“. Повеќе