таг: серија б

Фудбалер во Серија Б даде 4 гола за 41 минута

Дуелот Тернана - Про Верчели заврши 4-3, а сите голови за домаќинот ги даде младиот Адриано Монталто кој му донесе прва победа на својот тим после цели два месеци. Монталто влезе на вечната листа стрелци на 4 гола на еден меч во Серија Б. Повеќе

Нов гол на Трајковски за Палермо

Во 9’ минута од мечот Чезена - Палермо, македонскиот репрезентативец постигна убав гол за водство на гостите од Сицилија. Во ситуација кога го нема капитенот Несторовски, тука е Алекс Трајковски кој е решен да го врати тимот во Серија А. Ова е трет негов гол сезонава. Повеќе

Лига во која и Барса и Реал би се намачиле

Италијанската втора лига отсекогаш била предмет на мистерија. Анонимни екипи од нигде никаде влегувале во Серија А, а славни клубови испаѓале во понизок ранг. Годинава конкуренцијата е ужасно голема а има и многу занимливи поединости. Повеќе

Парма се враќа на голема врата
Клубот со душа

Две години откако банкротираше и ја избркаа како партал во четвртата лига, Парма победи во ужасно напорниот бараж (5 меча) и обезбеди влез во Серија Б. Повеќе

Историски пласман во Серија А за Беневенто, има и наш
Benvenuto Benevento

Две промоции во две сезони, од Серија Ц во Серија Б, и синоќа историски пласман на клубот од Југот во елитната Серија А. Што треба да знаеме за тимот во кој со успех игра и Македонецот Никола Јакимовски. Повеќе

Со верност и срце од Серија Б до апсолутна доминација

На 19 мај 2007-ма, Јувентус го совлада Арецо во 39-то коло од Серија Б со 5:1 и три кола порано обезбеди враќање во прва лига. На 19 мај 2017-та се подготвува за меч кој треба да му го донесе шестото Скудето по ред, а потоа да се подготви за битката на 3 јуни во Кардиф. Повеќе

Џампаоло Пацини ја врати Верона во Серија А

Талентот кој го поседуваше во легендарната генерација на Аталанта, Пацини подоцна во кариерата го демонстрираше во повеќе италијански клубови. Раатот го најде во Верона на која што ѝ донесе експресно враќање во најдобрата лига и стана идол на тифозите. Повеќе

СПАЛ - тимот со чудно име што ќе го гледаме во Серија А

Со две промоции во две сезони, скромниот клуб СПАЛ од градчето Ферара ќе игра во Серија А после цели 49 години! На стадиончето „Паоло Маца“ од татко на син шалот ќе го носат навивачи кои ќе ги гледаат Јуве, Рома, Лацио, Милан, Интер, Наполи... Повеќе

Најубавите 10 кореографии во Италија

Што е тоа што го нема на трибините во Англија, а е белег на фудбалот во Италија? Убавите кореографии. Без разлика дали сте на стадионот на Јувентус или Салернитана, страствените италијански навивачи знаат во секој град да приредат спектакл кој нема шанси да не го извадите телефонот од џеб за да го овековечите со по некоја фотка. За оваа сезона направија листа од топ 10. Повеќе