таг: протест

Банана-протести против цензура во Полска

Полската национална галерија, поради „морални причини“, отстрани видео инсталација која прикажува „интеракција на жена со банана“. Луѓе излегоа на улица јадејќи банани, за да протестираат против она што тие го нарекуваат цензура. Повеќе

Погребна пародија на стадионот на Алавес, погребан фудбалот

Виторија-Гастеиц е голем град во автономната покраина Баскија. Таму игра Алавес, клуб кој е многу сакан од локалното население кое се противи на понеделничкиот термин за фудбал. Повеќе

Некаде недостиг од џоистици, во Швајцарија ги фрлаат на терен

Навивачи на неколку фудбалски тимови во Швајцарија минатиот викенд протестираа против тоа што некои клубови финансираат е-спорт екипи за видео игри. „Место да вложуваат овде во реален фудбал, они фрлаат пари на виртуелни видео игри“. Повеќе

Протест на германски навивачи со пакети овесни снегулки

Како ретко кој во Европа, германските навивачи се борат против лошите појави фудбалот. Така еден навивач на Кајзерслаутерн смислил идеја како да се бори против казната на еден нивен фудбалер. Повеќе

Британски студенти префарбале песна од Киплинг

Универзитетот во Манчестер реновирал една од зградите, и на ѕидот ја испишал песната „Товарот на белиот човек“ од Радјард Киплинг. Студентите се организирале и ја замениле со друга. Повеќе

Aвстралискиот уметник што помина 3 дена закопан под земја е здрав и жив
Што му требало да излегува?

Четвртокот вечер толпа гледачи се собра во Хобарт, Тасманија, за да гледа како еден човек ќе биде жив закопан. Мајк Пар, перформанс уметник познат по претходни екстремни настапи, на 73-годишна возраст одлучи да остане под земја 72 часа, без храна, само со вода и една книга. Повеќе

Палеолитската Венера е премногу секси за Фејсбук
Мала (11,1 цм), ама опасна

Славната 30.000 години стара (но држеча) Вилендрофска Венера е еден од најстарите уметнички артефакти, и културно наследство од непроценлива вредност. Сега таа може да се пофали со уште нешто - нејзина слика е цензурирана заради голите облини, кои богами ги има. Повеќе

Најслабата посета на Дортмунд во последните 20 години - поради бојкот

Предминатиот понеделник преку 40.000 навивачи на Ајнтрахт Франкфурт бурно протестираа против фудбал во понеделник, термин што фудбалската федерација на Германија сака да го протне на мала врата. Повеќе

Портретот искасапен со сатар се враќа на галериските ѕидови
Милитантен феминизам

Се случило во 1914, во лондонската Национална галерија на портрети. На сликата, која била намерно оштетена, е прикажан Томас Карлајл, еден од основачите на галеријата. А сторителот била жена по име Ан Хант, која го извршила делото како дел од милитантна кампања чија цел била жените да добијат право на глас. Повеќе