таг: продажба

Апсолутен лидер - Бенфика заработила 500 милиони евра за 5 години

Министерства за економија и финансии во некои држави не работат како што оперира португалскиот гигант. Ај што заработуваат вреќи пари од продажба на врвни играчи, туку и плански трошат, не се расфрлаат со пари и се во неверојатен плус во последните 5 години. Повеќе

Уметноста се продава ко (скапа) алва
Арт Базел 2019

Во Базел од 11-15 јуни се одвиваше најголемото продажно уметничко шоу во Европа. На штандови на 290 галерии од 34 земји беа претставени над 4000 уметници. Голем дел се продадоа за милионски суми, веднаш по отварањето. Повеќе

Кога ќе те купат, твоето име не е твое име

Бајер го купува Монсанто и отворено најави дека како нов сопственик, веднаш ќе му го укине името. Во овој случај барем ја знаеме цената на операцијата. Повеќе

Милан го купија Кинези, заврши ерата на Берлускони

По неколку месеци стани-пани, Кинезите и Силвио Берлускони го склопија договорот со кој легендарниот ’Берлуска’ заминува од институцијата која што ја направи славна и трофејна. Со него заминува и Галијани. Повеќе

Сите книги чија продажба скокна заради Доналд Трамп

Не е само Орвеловата „1984“ таа што почна да се продава ко алва откако САД добија нов претседател. Збунетите и гневните се свртија и кон други книги за во нив да најдат објаснување на она што се случува. Притоа, на прво место избива една која до сега беше малку подзаборавена.  Повеќе

Суверенитет знае да се продава како алва

Таму кај што не дозволуват уставот и законите, во игра влегуват парите. Неколку историски лекции за тоа како суверенитетот, на кој гледаме како на гранитна уставно - правна и политичка категорија, често пати бил третиран како обична стока за купопродажба. Повеќе

Се продава една стара интернет компанија, се вика Јаху

Ваков наслов кај дел од читателите ќе предизвика чудење што се продава компанијата која им е поим за интернет а друг дел веројатно ќе си помислат: Сум слушнал за Јаху, ама  зарем тоа уште е живо? Повеќе

Измамата зад „бестселерите" на Амазон
Чекор по чекор до најпродаван

Зошто некој би лажел дека е најдобро продаван автор? Затоа што супер звучи, а и покажува дека не само што сте напишале книга, туку дека и пазарот пресудил дека таа е побарана од многу други. Титулата е статусна и посакувана. И, најдобро од сè, може да се купи за 3 долари и 5 минути. Повеќе

Помогни ѝ на Грција, купи остров

Една од кафанските логики за тоа зошто Грција никогаш нема да пропадне е - има илјадници острови, сто да продаде ќе се спаси. Ако ја прескокнеме целата економска логика, макроекономските сили и здравиот разум, и одиме по оваа линија за спас на земјата, тогаш ова најевтиниот придонес за да ѝ се помогне. Повеќе