таг: Парламент

Отказ каков што заслужува секој политичар

Џаред О'Мара е британски парламентарец кој минатата година се прослави во дисциплините хомофобија и мизогинија, по што беше избркан од Лабуристичката партија, ама продолжи да служи како независен пратеник. Пред некој ден еден од луѓето што работеа за него си даде отказ, на Твитер, преку сметката на О'Мара. Повеќе

Петиција против „расистички“ мурал во францускиот парламент

Двајца француски професори покренаа петиција за остранување на сликата која го комеморира укинувањето на ропството, а е поставен во нивниот Парламент, затоа што бил расистички, понижувачки и дехуманизирачки во однос на црнците. Повеќе

Италија би да воведе закон против парламентарци-преселници

За следните избори во Италија се пријавени 98 партии и движења, и колку и да изгледа голема бројката ова е над 50% помалку од 219-те партии и движења кои беа пријавени на претходните избори. Сепак она по што последниот италијански парламентарен состав влегува во историјата е бројот на селења на пратеници од една во друга партија. Повеќе

Парламентарците на Макрон како да се ликови од книги
Математички гениј, тореадорка и полициски херој

Во неделата партијата на францускиот претседател постигна голема победа на парламентарните избори. Еден од неговите адути - кандидати кои собрани на куп, делуваат како ликови од некој необичен француски роман. Повеќе

Алкохолот остана бесплатен во белгискиот парламент

Сложно како во ретко кои прилики, белгиските парламентарци го одбија предлогот за укинување на бесплатното пиво и вино кои ги добиваат за да не мораат да ги напуштаат пленарните седници. Повеќе

Руските комунисти ќе бришат делови од FIFA 2017 поради геј пропаганда

Пратеници од Комунистичката партија на Русија доставиле барање до Роскомнадзор (Федерална служба за надзор во сферата на соопштенијата, инфорамциските технологии и масовните комуникации) програмерите да направат промени во видео играта ФИФА 2017. Повеќе

Шкотски пратеник пред отказ, судел Лига на шампиони воочи седница

Даглас Рос, еден од подобрите шкотски линиски судии, кој беше помошник на мечот Спортинг Лисабон - Реал Мадрид во вторникот, би можел да го загуби пратеничкото место во Парламентот затоа што пропуштил важна седница. Повеќе

Украинска дебата за и против корупција

Во оделото е Вадим Ивченко од Татковинската партија, бизнис-кежуал е Јегор Соболев од централно-десничарската партија Самопомоч, темата им е законот против корупција. Повеќе

Употребата на санскрит како политички чин
Кул е да си древен

Најмалку дваесетина новоизбрани членови на индијскиот Парламент ги положија своите заклетви на санскрит. Зошто е тоа интересно? Затоа што никој од нив реално не го употребува јазикот во секојдневниот живот. Нешто како во вицот: „Зборува есперанто како да е таму роден". Повеќе