таг: ои рио 2016

Во Саудиска Арабија жените ќе ги пуштаат на фудбал - првпат во историјата

Некогаш ако жена се осудеше да стапне на стадион, ја апсеа и затвораа. Сега работите се смените, па ќе можат и со кола да одат да гледаат фудбал. Повеќе

Олимпијадата е рак за посиромашните нации

Се потрошија неколку милијарди, се отселија 77.206 лица од Рио, загинаа 11 градежни работници се со цел да го одржат најмасовниот спортски спектакл во светот со над 11.000 спортисти од 205 земји. А сметката за струја сега кој ќе ја плати на Маракана? Изнесува 939.937 долари. Да е само во тоа проблемот. Рио 2016 и 2017 нема везе едно со друго. И Грците тоа го знаат. Повеќе

Олимписки и светски шампион во пливање стана ракометар

Успесите од базенот ќе се обиде да ги преслика на паркетот во салите, а викендов го имаше и професионалното деби во спортот кој како мал најмногу го сакал. Повеќе

Етиопиецот се огласи од САД

Фејиса Лилеса, сребрениот маратонец од Олимписките игри во Рио кој ја мина целта со знакот Х со рацете за да укаже на прогоноството со кое се соочува неговиот народ Оромо, вели дека проблемите се далеку од решени иако целиот свет сега знае што се случува во Етиопија. Повеќе

Момент за паметење со големиот Делпо
УС Опен 2016

Човекот кој после две сериозни повреди се врати на терените, одигра маестрални Олимписки Игри каде стана вицешампион, не можеше да ги сопре емоциите на УС Опен и се расплака на мечот против Станислас Вавринка Повеќе

Путин жали за суспензијата на руските паралимпијци

Претседателот на Русија на приемот на руските олимпијци од Рио изјави дека одлуката за забрана за учество на руските паралимпијци во Рио е неморална и цинична. Целата руска паралимписка селекција на 7. август беше суспендирана од Меѓународниот паралимписки комитет поради свесна поврзаност на државата во допинг програмот. Повеќе

САД казни фудбалерка која ги нарече Швеѓанките кукавици

Најпознатата американска фудбалерка и долгогодишен капитен на оваа селекција, голманката Хоуп Соло е суспендирана на шест месеци поради навреда на противничките на Олимписките Игри во Рио. Повеќе

Водич низ сите олимписки спортови

Олимписките игри се интересни не само за гледање, туку и за проучување, а истовремено колку се брилијантни, толку се и тажни затоа што олимпијците секојдневно, цели четири години се спремаат за Игрите вежбајќи една иста работа. Повеќе

Врти, сучи, не можат со неа никако
Кастер Семења посилна од сите гласини

Иронијата на привилегираните атлети со нивните нутриционисти, физиотерапевти и спортски психолози оди до таму што тие покажуваат со прст кон оние кои се непобедливи  и измислуваат приказни за нив. Повеќе