таг: Норвешка

Браво момци, ја средивте и Норвешка

И со поддршка и без поддршка од трибините, македонската фудбалска репрезентација игра борбено и мотивирано и е гладна за победи без разлика дали игра пријателски или квалификациски меч. Петти позитивен резултат во низа, историска година со само еден пораз. Повеќе

И за 100-че нема живо пиле на стадион

Македонскиот менталитет е многу тежок за сфаќање. Цела есен имаше плачки за цените кои ги стави Вардар во ЛЕ (за кои и треба да се има разбирање дека се високи), а сега на Градски има публика како да играат пријателска Младост Кундино и Огражден Иловица. Повеќе

Доброволниот данок доброволно игнориран од Норвежаните

Здробена од притисоци од опозицијата и критики дека ги намалилa даноците а продолжилa да троши ко парите да и се од наследство, централно-десната норвешката министерка за финансии дојде до решение кое наликува на влажни соништа што и левичари се срамат да ги раскажуваат: секој што сака да може да и остави повеќе пари на државата за данок. Како што вам ви звучи идејата, така им звучи и на Норвежани. Повеќе

Како попушти сефот што требаше да го спаси човештвото по апокалипса?

Намената на Свалбрад, глобалниот сеф за семиња сместен во далечните предели на Арктикот, е да послужи за не дај боже во случај на некое апокалиптично сценарио во кое е уништена комплетната глобална залиха на храна. Се наоѓа во планина, и направен е да издржи големи катастрофи "природни или човечки" и "да го издржи тестот на времето". Вчера сефот протече. Повеќе

Што се случува со талентот на Реал од Норвешка

Пред извесно време многу луѓе се чуделе како татко му на Килиан Мбапе ги одбил Реал Мадрид и Зинедин Зидан. Откако норвешкиот вундеркинд Мартин Едегор беше најавен на голема врата, а заврши во просечен холандски прволигаш, талентите „прво дуваат во јогурт“. Повеќе

Не бе, ти имаш снег за чистење

Норвешка, мај 2017. Повеќе

Норвешка е подготвена за нов ТВ маратон

Телевизискиот норвешки формат специјализиран за урнебесно бавни случувања (на пример, риалити шоу со плетење) сака да ги помести границите на досадата. Планира непрекинат 168 часовен пренос од преселба на едно крдо елени. Од минута во минута! Повеќе

Што мајка бара Норвежанец во Иран?

Поранешниот норвешки премиер бил задржан на вашингтонскиот аеродром и испитуван од остроумните американски служби. Им станал сомнителен откако во пасошот виделе дека пред три години го има посетено Иран. Пасошот бил диплломатски.  Повеќе

Моќната Франција е светски ракометен шампион
Мундијал 2017

Најдобрата ракометна репрезентација во историјата, на домашен терен стигна до шестото светско злато а вкупно 11-то златно одличје на големите натпреварувања откако вечерва ја совлада Норвешка во финалето со 33:26 (18-17). Повеќе