таг: Норвешка

Доброволниот данок доброволно игнориран од Норвежаните

Здробена од притисоци од опозицијата и критики дека ги намалилa даноците а продолжилa да троши ко парите да и се од наследство, централно-десната норвешката министерка за финансии дојде до решение кое наликува на влажни соништа што и левичари се срамат да ги раскажуваат: секој што сака да може да и остави повеќе пари на државата за данок. Како што вам ви звучи идејата, така им звучи и на Норвежани. Повеќе

Како попушти сефот што требаше да го спаси човештвото по апокалипса?

Намената на Свалбрад, глобалниот сеф за семиња сместен во далечните предели на Арктикот, е да послужи за не дај боже во случај на некое апокалиптично сценарио во кое е уништена комплетната глобална залиха на храна. Се наоѓа во планина, и направен е да издржи големи катастрофи "природни или човечки" и "да го издржи тестот на времето". Вчера сефот протече. Повеќе

Што се случува со талентот на Реал од Норвешка

Пред извесно време многу луѓе се чуделе како татко му на Килиан Мбапе ги одбил Реал Мадрид и Зинедин Зидан. Откако норвешкиот вундеркинд Мартин Едегор беше најавен на голема врата, а заврши во просечен холандски прволигаш, талентите „прво дуваат во јогурт“. Повеќе

Не бе, ти имаш снег за чистење

Норвешка, мај 2017. Повеќе

Норвешка е подготвена за нов ТВ маратон

Телевизискиот норвешки формат специјализиран за урнебесно бавни случувања (на пример, риалити шоу со плетење) сака да ги помести границите на досадата. Планира непрекинат 168 часовен пренос од преселба на едно крдо елени. Од минута во минута! Повеќе

Што мајка бара Норвежанец во Иран?

Поранешниот норвешки премиер бил задржан на вашингтонскиот аеродром и испитуван од остроумните американски служби. Им станал сомнителен откако во пасошот виделе дека пред три години го има посетено Иран. Пасошот бил диплломатски.  Повеќе

Моќната Франција е светски ракометен шампион
Мундијал 2017

Најдобрата ракометна репрезентација во историјата, на домашен терен стигна до шестото светско злато а вкупно 11-то златно одличје на големите натпреварувања откако вечерва ја совлада Норвешка во финалето со 33:26 (18-17). Повеќе

Феликс Магат, Бреде Хангеланд и сирењето со мајчина љубов
Ангедота од Фулам

Хеиа фудбал е норвешка радио емисија во која гостуваат поранешни и сегашни фудбалери и тренери и раскажуваат разни анегдоти. Во последната гостувал корпулентниот „викинг“ Бреде Хангеланд кој раскажал за германскиот тренер Феликс Магат. Повеќе

Најдобриот кашкавал на светот доаѓа од Норвешка?