таг: нигерија

Анчелоти исмеваше нигериски новинар, па му се врати

Трофејниот италијански тренер Карло Анчелоти како ретко кога во животот не знаеше да се снајде во топ европски клуб па доби отказ. Неколку часа пред да добие клоца, Карлито надмено се потсмеваше со еден реномиран нигериски новинар. Повеќе

30 загинати навивачи на Јунајтед во Нигерија

Синоќа додека нивниот омилен клуб Манчестер играше против Андерлехт во Лига Европа, над нигериски навивачи на Јунајтед страдале откако врз нив паднал електричен кабел со висок напон. Повеќе

Станот наречен желба

Нигериската антикорупциска единица по анонимна дојава откри 43 милиони долари во готовина во луксузен стан во Лагос. Повеќе

Ретко убав гол со волеј удар

Сикиру Олатунбосун е тешко име за помнење, ама уште потешко е човек сам на ваков мајсторски начин да си намести волеј удар. Се случи во Нигерија. Повеќе

Тешкото детство на Келечи Ихеаначо од Манчестер Сити

Пред само четири години немал телевизор да гледа Премиер лига, чекал пред селската коперација каде имало сателитска да му кажат што се случувало на натпреварите, а денес е ударна игла во шпицот на Сити под водство на Пеп Гвардиола. Повеќе

Главниот фудбалски фрик во Европа во ’90-те
Тарибо Вест

До ден денес не е разјаснета дилемата колку години точно има Тарибо Вест кој во Европа се прослави со смешните шарени плетенки, но и со добрата игра во одбраната за Интер, Милан, Оксер и пред сè Партизан со кој играше во Лигата на шампионите против Реал Мадрид. Повеќе

Бил бегалец, му ги убиле родителите, а сега е меѓу најдобрите играчи во Премиер
Тешката биографија на Виктор Мозес

Во страшниот воен виор, оној религискиот, во Нигерија секојдневно гинеле многу христијани и муслимани меѓу кои и родителите на Виктор Мозес. Тие биле убиени кога нивниот син имал само 11 години. Повеќе

Сонот на Нигерија и олимпиското злато во 1996-та

На Олимписките Игри во Атланта 1996 година Аргентина дојде со Ајала, Занети, Сенсини, Алмеида, Симеоне, Гаљардо, Клаудио Лопез, Креспо, Ортега, Делгадо, Хуго Моралес. Бразил беше уште пострашен со: Дида, Алдаир, Ривалдо, Роберто Карлос, Роналдо, Жунињо, Бебето, Марселињо. Сосема неочекувано на крајот на олимпискиот пехар му се радуваше Нигерија со Нванкво Кану и Селестин Бабајаро. Повеќе

Казнети затоа што го сакаат фудбалот

Од крајност во крајност е состојбата на стадионите во Нигерија и Македонија. Кај нас доаѓаат 200 луѓе од кои 100 пцујат, 50 грицкаат семки, а 50 само чекаат кога ќе примиме гол затоа што ја играле во кладилница. Во Нигерија друга слика. Таму на мечот против Египет во март на стадион со капацитет од 16.000 дошле околу 40.000. Безбедноста намалена, ризикот голем колку и љубовта кон репрезентацијата. Повеќе