таг: некролог

Почина Роберт Вентури, еден од најзначајните светски архитекти

Добитник на Прицкер, престижната награда за архитектура, Вентури почина на 93 години и зад себе остави бројни дела, книги и познатата контра-модернистичка максима - „Помалку е досадно“ (Less is bore) Повеќе

Професорот кој со збор ги лечеше душите
Во чест на Владета Јеротиќ

Вчера, 4.9, беше соопштено дека на 95 години починал српскиот академик и професор кој важеше за еден од најмудрите интелектуалци и мислители во регионов. А таа, мудроста, подразбира дека тој никогаш не се поставуваше како голем човек, иако беше токму тоа. Повеќе

Почина Конвеј Севиџ од „Бед сидс“

Австралискиот музичар, долгогодишен пијанист во бендот на Ник Кејв, почина на 58-годишна возраст после кратка битка со тумор на мозок. Повеќе

Жената чиј глас е прогласен за американско национално богатство
Замина Арета Френклин

Големите полека заминуваат и не изгледа дека имаат достојни наследници. Арета била првата жена примена во Рокенрол халата на славните, а нејзината петдецениска кариера го оправдува епитетот „кралица на соулот“. Повеќе

Почина авторот на деветчасовниот „Шоа“, антологискиот документарец за холокаустот

Клод Ланцман бил писател, новинар, бивш на Симон де Бовоар, но ќе биде запомнет како автор и режисер на „Шоа“ од 1985. Повеќе

Почина Роби Милер, кинематографот кој работеше со Вендерс, Џармуш и Трир

Холандскиот снимател починал во својот дом во Амстердам на возраст од 78 години, по неколкугодишно боледување од деменција. Во 2016 тој беше добитник на Златната камера 300 на фестивалот „Браќа Манаки“. Повеќе

Се самоуби Ентони Бордејн
Во негова чест палиме скара

Човекот кој го шеташе светот по цела ширина и должина, кој нè учеше да не се плашиме од нови доживувања и вкусови (макар тоа бил и свински анус), кој проповедаше дека телото не е храм туку луна парк, почина на 61 година. Повеќе

Марго Кидер, или тажната приказна за девојката на Супермен

Откако станала ѕвезда по премиерата на првиот дел на Супермен во 1979, Кидер се обидувала да заигра во филм во кој ќе доминира. Иако имала некои забележителни помали настапи и добри критики, постојано ја барала таа, едната Голема улога. Почина на 69 години без да ја најде. Повеќе

Како Стивен Хокинг се вгради во популарната култура
Сега навистина ќе може да игра покер со Њутн и Ајштајн

Еден од најславните физичари на светот, Хокинг почина на ден кој му доликува - на 14 март, роденденот на Ајнштајн, а според американската нотација на календарот 3/14, и денот на Пи. Имаше 76 години и, и покрај хендикепот, богата кариера, која не беше само научна. Повеќе